Pondělní úmrtí generálporučíka Jaroslava Klemeše, československého výsadkáře vysazeného za 2. světové války nad Protektorátem Čechy a Morava, vzbudilo velký zármutek a vyvolalo vlnu soustrastných reakcí.

Jaroslav Klemeš byl dlouholetým patronem chrudimského 43. výsadkového praporu a výsadkáře pravidelně navštěvoval.

Návrh od města

Město Chrudim mu už před lety udělilo titul čestného občana a společně s výsadkáři ho v květnu loňského roku navrhlo na Řád Bílého lva.

V říjnu generál Klemeš toto vyznamenání dostal od prezidenta republiky Miloše Zemana.

„S úmrtím pana generála Jaroslava Klemeše odchází jedna z největších legend československých parašutistů, patron našeho 43.výsadkového praporu, hrdina. Také čestný občan našeho města Chrudim. Pro mne osobně pak prostý, odvážný a přátelský člověk, kterého jsem měl rád a nebojím se říci, že pan generál měl rád i naše město, kde se vždy cítil doma, zvláště pak mezi svými chlapci - výsadkáři. V mém životě mi bude chybět,“ řekl včera starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Příklad pro mládež

Na úmrtí Klemeše reagují na sociálních sítích desítky lidí. „Z takovýchto chlapů by si měla vzít příklad naše mládež, zejména stávající chlapci! Je mi docela smutno, když si představím, že by dnešní osmnácti až dvacetiletí měli jít bránit republiku se zbraní v ruce,“ napsal jeden z diskutujících Martin Kaprhál.