Existují psi, kteří se v útulcích na Chrudimsku ani neohřejí a už míří do adopce. Jsou však i tací chlupáči, kterým se erární kotce staly prakticky domovem a potenciální majitelé o ně zájem nejeví.

Není to však tím, že by tito psi vykazovali nějaké extrémně abnormální chování a pracovníci útulku je museli sami převychovávat.

„Máme dva problémové psy, ale ti nepotřebují naši převýchovu, spíš zkušeného majitele, který by jim věnoval čas a péči, aby se s nimi sžil," říká vedoucí chrudimského útulku Monika Smolařová.

Příkladem může být maďarský ohař jménem Rett , který v chrudimském kotci „bydlí" od konce července roku 2016.

Delší zvykání

„Jeho výchova nebude žádná katastrofa," přimlouvá se za svěřence Smolařová. „Je to temperamentní a hodně živý pes, který potřebuje někoho důsledného, kdo jej docvičí a nebude se jej bát. Původní majitel jej nevychoval a následně bil, že neposlouchá. Teď už je to starý pes, který se musí naučit novým kouskům, jenž měl umět už od štěněte," dodává.

V podlíšťanském útulku zůstávají bez velkého zájmu dva psi. Jedním z nich je sedmiletá fenka Polly. Bojí se cizích lidí, a když ji navštíví, zalézá za boudu a klepe se strachy. Jenže se s ní stačí skamarádit…

„Když jí někdo dá šanci, zvykne si na něj. Kdybyste viděli, jak se chová ke mně, to byste ji vůbec nepoznali. Nebo když u nás jsou na praxi děvčata z veteriny, tak se jich zpočátku bojí, ale pak zjistí, že jí dávají nažrat a vodí na procházky a do konce týdne už je s nimi kamarád," popisuje své zkušenosti vedoucí útulku v Podlíšťanech Romana Jeníková.

Druhý zdejší trvalý rezident – belgický ovčák Sorbon je sice hodný a klidný, jen prakticky nevidí.

Malí rekordmani

Oslovení zástupci útulku se shodují v tom, že zájemci o adopci preferují hodné a mazlivé psy, ideálně štěňata nebo menší plemena vhodná i do bytu, kterým se občas žertem přezdívá psi gaučoví.

„Štěně mi tu ještě nikdy dlouho nezůstalo," říká Jeníková a platí to i pro Chrudim. „Zůstanou u nás povinnou dvoutýdenní karanténu a hned míří do adopce. Nově tu máme od 18. března fenečku Bessie. Po čtyřech dnech už byla zamluvená. To je na dospělého psa docela rekord," dodává s úsměvem Monika Smolařová.