„Připravili jsme vystoupení našich žáků, ale hlavně také den otevřených dveří," informoval současný ředitel školy Václav Sychra.

Bývalí spolužáci se znovu sešli na půdě školy. Mohli si prohlédnout dobové dokumenty, mnozí se i našli na starých fotografiích. Většina také hodnotila, co všechno se ve škole změnilo. Budova totiž před dvěma lety prošla kompletní rekonstrukcí. Málokdo by jí dnes hádal, že už tu stojí celé jedno století.

Po sto letech opět jako nová

„Obdivuji, jak krásně je opravená. Všechno je upravené, třeba i hřiště, to jsme tady dřív neměli," hodnotil bývalý žák, Miloslav Jandík, který lavice sloupenské školy opustil v roce 1956.

O postavení budovy školy ve své době velmi usiloval samotný Alois Jirásek. „Pomohl k tomu, aby městská rada v Litomyšli schválila, že můžeme mít ve Sloupnici tuhle školu," prozradil ředitel školy.

Tedy i díky Jiráskovi vychovala škola několik stovek žáků. Hodně z nich se přišlo v sobotu podívat. Průvod všech absolventů, který prošel vesnicí od školy až k sokolovně, rozdělený podle ročníku narození, byl dlouhý desítky metrů.

Sté narozeniny školy ve Sloupnici byly příležitostí, jak  se opět potkat s bývalými spolužáky. I když mnozí na kolektiv nedají dopustit a vídají se pravidelně. Jako například třída, kterou navštěvoval Josef Doležal.

Vzpomínky na léta školních dní

„Scházíme se jako třída každé dva roky,"  potvrdil Josef Doležal a dodal: „Pořád vzpomínáme, co jsme zažili. Zrovna jsme o tom mluvili, vzpomínáme hlavně na naše učitele, kteří nás učili." Jeho tehdejší spolužák připojil i své vzpomínky. „Vzpomínám si, jak nás učitel tahal za pejzy. To jsme tancovali po lavici, jak to bolelo," smál se Miloslav Jandík a pokračoval: „Nebo když nás chtěl pokárat, ptal se, z které kapsičky chceme pohlavek." Oba vzpomínali pouze v dobrém a konstatovali, že tehdy byla ve školo jiná kázeň, než je tomu u dnešních žáků, i když to občas trochu bolelo.

Jinou bolístku, jak sám situaci pojmenoval, připomněl starosta Josef Škeřík. „Táhne se už od roku 1914. Tato krásná dáma měla mít dceru, budovu kabinetů a tělocvičny, která měla stát za ní.  Doufejme, že budoucí generace se jednou dočkají," přál stoleté základní škole starosta Sloupnice.