„My jsme tak šťastné, že se na nás dostalo. Přidali nám teď důchod, tak si ho chceme ještě dlouho užívat,“ usmívaly se první dvě zájemkyně o vakcínu proti COVID-19 v nově otevřeném očkovacím centru v Brandýse nad Orlicí. Právě tam v místním rehabilitační ústavu v pondělí proběhla první velká očkovací akce.

Ředitelka ústavu Světlana Jeřábková uvedla, že k 11. hodině dopolední měl ústav zarezervováno 280 dávek vakcíny. K dispozici jich pro tento týden může nabídnout až čtyři stovky. Problém je, že se lidé už zaregistrovali na jiném místě, nejčastěji v očkovacích centrech v nemocnicích. Tam ale na termín stále čekají. „Pokud máte zájem, přihlaste se do menších očkovacích center. Jen prosím nahlaste zrušený termín v místě původním,“ radila Jeřábková.

Vakcíny mají očkovací centra zajištěné pouze na tento týden. Další dávky kraj přislíbil na začátku dubna.

V prostorách budovy Jiřička bylo v pondělí už půl hodiny před zahájením očkování zhruba dvacet zdravotních a administrativních pracovníků, kteří chystali poslední směrovky i potřebné dokumenty. Tou dobou už se ve dveřích objevil první netrpělivý zájemce o očkování. Na dávku vakcíny si však musel nejméně půl hodiny počkat. „To nevadí. Jsou tady hezcí lidé akorát chlebíčky a kávu mohli přichystat,“ smál se pan Kvičera. 

Po jedenácté hodině dopolední administrativní pracovnice Denisa Balášová registrovala první ženu, která v pondělí dostala v Brandýse nad Orlicí vakcínu. „Nemocná se necítíte, alergická nejste a těhotná nebo kojící žena také ne,“ ptala se s úsměvem sedmasedmdesátileté Věry. 

Zdravotníci museli čekat pouze na dodávku vakcín. Na ně měli připravenou malou ledničku na stanovišti s názvem aplikace. Vakcína se musí půl hodiny nechat rozmrznout a až poté se proces očkování mohl naplno rozjet.

Zájemce o vakcínu nejdříve čekala kontrola jeho zdravotního stavu. „Kontraindikací by mohlo být například autoimunitní onemocnění,“ vysvětlovala zdravotní sestra Lucie Grünwadlová.

Lékař Jaroslav Holeček pana Kvičeru vyšetřil a hlásil, že je vše v pořádku. Na prvního zájemce už čekala zdravotní sestra s injekční stříkačkou. Pan Kvičera si po aplikaci usedl do čekárny, kde od zdravotního personálu dostal vodu. Ve vyšetřovně už mezitím byli další senioři a vše fungovalo jak na běžícím páse. „Bez problému, šel bych klidně znovu,“ byl spokojený první očkovaný senior a po půl hodině odešel domů. 

Očkovací centra se od pondělí otevřela také v Jevíčku, Rybitví a ve středu otevře také Hamzová odborná léčebna v Luži. Očkování je nyní určeno pouze pro prioritní skupiny obyvatel, kterými jsou