Pozdrav budoucím generacím 2021 – píše se na schránce, kterou farníci uložili do zdiva kostela svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě. Sakristie je místnost kostela, ve které se uschovávají bohoslužebná roucha kněžích a ministrantů. V současné době dokončují pracovníci rekonstrukci tohoto prostoru. Do šachty v sakristii tak církev ukryla předměty, které vypovídají o tom, jaký byl rok 2020 a začátek roku 2021.

Kostel svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě v číslech:

Výška věží: 67 metrů

Výška hlavní lodi: 21,3 metrů

Nejstarší „předmět“ v kostele: zvon sv. Vavřince z roku 1466

Nejtěžší „předmět“ v kostele: zvon sv. Jiří o hmotnosti 2.080 kg z roku 2003

Jeden kostel a tři stavební slohy: gotika, baroko a secese

Varhany jsou největšími varhanami, které pocházejí z dílny Josefa Kobrleho z Lomnice nad Popelkou

Do schránky uložil děkan farnosti Pavel Mistr dopis a také tři fotografie z minulého roku. Ty připomínají především osobnost Jiřího Mannla, který v roce 2020 oslavil sté narozeniny. Osudným se mu ale na začátku tohoto roku stal koronavir.

Jiří Mannl se narodil v roce 1920. Jako mladík se chtěl stát vojenským pilotem. Vážná nemoc a druhá světová válka však jeho sen překazily. Mannl se tehdy rozhodl k službě Bohu. Cestu ke kněžskému rouchu ale významně pozdržel nacistický a později také komunistický režim. V roce 1943 jej povolali na nucené práce do Berlína.V 50. letech nastoupil k pétépákům. Do semináře vstoupil až v roce 1968. Jeho spolubratrem byl mimo jiné kardinál Dominik Duka. Vysvěcen na kněze byl Jiří Mannl až v roce 1970, ve svých padesáti letech.

Chcete se virtuálně projít kostelem sv. Vavřince a rozhlédnout se po městě i z letadla? Můžete ZDE

Jiří Mannl v prosinci 2020, Zdroj: Farnost Vysoké MýtoJiří Mannl v prosinci 2020, Zdroj: Farnost Vysoké MýtoZdroj: Deník/Karolína VelšováKromě fotografií Jiřího Mannla, jenž se statečně popral s oběma totalitními režimy, najdou ve schránce naši potomci další upomínkové materiály. Například přehled života farnosti za rok 2020, pastorační plán pro rok 2021, poslední číslo Katolického deníku nebo třeba PF 2021 vysokomýtské farnosti.

Tajemných poslání je v kostele zřejmě více

Vzkaz z roku 2021 přitom nejspíše není jediným, který se v kostele nachází. „Dá se předpokládat, že jsou vzkazy ve věžích kostela, které se opravovaly v 80. letech 20. století. Ví se o dvou prázdných prostorech pod dlažbou, která také mohou ukrývat tajemství,“ vysvětlil Deníku Pavel Mistr.

Letecký pohled na Vysoké MýtoLetecký pohled na Vysoké MýtoZdroj: archivKostel svatého Vavřince je dominantou vysokomýtského regionu už od konce 14. století. V roce 1774 římskokatolická církev zakoupila pro tento chrám hlavní oltář s obrazem Petra Brandla. Ten v minulém roce zrestaurovali a následně se stal památkou Pardubického kraje.

„Mám z toho velkou radost, protože Brandlův obraz patří ke zlatému fondu našich památek. Je výjimečný svými rozměry, autorem a má zajímavý příběh, jak vznikl a jak se dostal do Vysokého Mýta. Jsem rád, že ho římskokatolická farnost za naší pomoci zrestaurovala a že to členové krajské sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a zástupci kraje a památkové péče ocenili,“ řekl starosta František Jiraský.  Celkové náklady na restaurování oltářního obrazu činily přes milion korun.