Od ledna nabídka stoupla o tisícovku volných pozic. Poptávka podniků poroste, nové pracovníky podniky již hledají i mimo Evropskou unii. Uvedl to ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.
„Na západě je poptávka po pracovnících stejná," uvedl Klimpl. Firmy se podle něj již poohlížejí mimo státy Evropské unie, své nábory směřují na jihovýchod a východ.

Například tchajwanská společnost Foxconn, která v Pardubicích vyrábí počítačové komponenty, zaměstnává Mongoly, z celkového počtu pracovníků jich je pod deset procent, nyní znovu pořádá nábory. Počítačový gigant má i s dceřinými firmami kolem čtyř tisíc pracovníků.

„Foxconn zaměstnával pracovníky z Mongolska před hospodářskou krizí v roce 2007 a 2008. Teď přicházejí další zaměstnanci, většinou příbuzní těch, kteří už tu pracovali, ale i lidé noví," řekl odborový předák Tomáš Formánek. Podle něj se tempo růstu mezd v posledních letech ve firmě zlepšilo a situace na trhu práce má pozitivní vliv na výši mezd.

Podniky v kraji chystají řadu nových projektů a chtějí rozšiřovat výrobu. Jen za loňský rok vládní agentura CzechInvest dojednala projekty za 3,4 miliardy korun, které přinesou 1400 nových míst.

Nedostatek pracovníků mohou firmy kompenzovat také zvyšováním produktivity práce nebo zákonnými přesčasy, nicméně nábory pracovníků jsou momentálně to hlavní.

„Nabídka jedenácti tisíc volných míst v kraji je jedna obrovská fabrika nebo třeba dvacet malých podniků. Některé projekty se kvůli nedostatku lidí nemusí uskutečnit," řekl majitel firmy Isolit Bravo Kvido Štěpánek. Firma z Jablonného nad Orlicí vyrábí domácí spotřebiče a především díly pro automobilový průmysl. Podnik zaměstnává Poláky, protože je blízko u hranic s Polskem. Pro cizince rekonstruovala jeden svůj objekt na ubytovnu. Zaměstnat cizince mimo státy EU je komplikovanější, proces trvá několik měsíců, a podnik se proto na něj moc nespoléhá. „Ostatní národnosti spíš nemáme, pracuje u nás několik lidí z Donbasu, ještě jich pár přijde, zaměstnáme dvanáct Číňanů, kteří v Česku získali pracovní povolení. Zpracování povolení pro Ukrajince trvá měsíce, ale už se to zlepšilo oproti minulosti," dodal Štěpánek.

Některé podniky spolupracují s učilišti a učni k nim chodí na praxi. Pardubický kraj aktuálně zřizuje nový obor klempíř v Žamberku, autolakýrník v Ústí nad Orlicí, v Hlinsku vznikne obor mlékař. Absolventy však okamžitě na pracovní trh nedodá, musí je teprve vychovat.