„Na každý festival nám přijde zhruba 6 až 10 tisíc návštěvníků, takže ho letos bohužel uspořádat nemůžeme,“ řekl Jakub Hrbáč, který stojí za festivalem Přehrady Fest. Ten se měl uskutečnit na plážích Sečské přehrady.

„Měli jsme připravené i soutěže na vodě a další doprovodný program. Je to opravdu škoda, jelikož jsme čekali plnou účast,“ dodal Hrbáč. Přehrady fest je mezi festivaly mládětem, letos měl vstoupit do třetího ročníku a pořadatelé si od něho slibovali, že konečně skončí v kladných číslech.

Finanční ztrátě se ale nevyhnou ani další organizátoři. Pomyslnou bílou vlajku vyvěsili i pořadatelé Českých hradů, ani Kunětická hora letos nebude svědkem festivalového veselí. „Hradby našich Hradů padly pod náporem opatření proti koronaviru,“ oznámil promotér festivalu Michal Šesták.

Čas, finance a energie

Stejně tak nebude ani LétoFest na Pardubickém závodišti. „Novou sezonu připravujeme vždy už od podzimu, vše plánujeme a vyjednáváme. Do festivalové sezony 2020 jsme investovali spoustu času, financí a energie,“ popsala organizátorka LétoFestu Lucie Valová.

Nyní začínají pořadatelé plánovat další ročník, své fanoušky prosí, aby si ponechali lístky a přišli za rok. „Hromadné vracení vstupenek by mohlo být pro festival likvidační. Máme už spoustu vynaložených investic, takže jsme nesmírně vděční, že to naši fanoušci chápou a jsou s námi,“ vysvětlil Hrbáč.

Někteří organizátoři ale nechtějí, aby lidé o letní hudební zážitky přišli a plánují jiné akce. Pořadatelé Majálesu, který se měl uskutečnit v květnu, chystají cyklus koncertů v pardubických Automatických mlýnech. „Cílem je oživení kulturního života v létě, kdy ještě budou trvat mnohá omezení,“ odůvodnil pořadatel David Audrlický. Zahrají kapely Mňága a Žďorp, UDG nebo Mig 21 a další. Překvapení chystají také pořadatelé festivalu na Seči.