Eurovolby na východě Čech přinesly oproti celostátním výsledkům některé další zvláštnosti. Patrné je to zejména při pohledu na výsledky hlasování ve větších městech.

Nadprůměrná účast v Litomyšli

Nejvíce voličů, sedm procent nad celorepublikovým průměrem, přišlo k urnám v Litomyšli (35,23 %). Rovněž zde zvítězilo ANO, ale jen velmi těsně. Občanské demokraty, kteří skončili druzí, tam dělí od volebního zisku Babišova hnutí pouhé půl procento hlasů. Neobvyklé je také třetí místo KDU-ČSL, které se těsně podařilo přeskočit Piráty.

Naopak nejnižší volební účast má Moravská Třebová (23,33 %). I zde přinesly eurovolby zajímavé výsledky. Tak jako jinde vyhrálo ANO. O druhou příčku se však, se shodným počtem hlasů, dělí KSČM a Okamurova SPD (12,74 %). Relativně vysoký volební zisk, oproti jiným městům v kraji, zaznamenala i sociální demokracie (5,22 %), která ale ještě donedávna volby ve městě vyhrávala.

S nízkou účastí se potýkají i Svitavy (23,48 %). Ve městě zvítězilo ANO, za které z „nevolitelného“ pětadvacátého místa kandidoval poslanec a svitavský radní Jaroslav Kytýr. Od voličů dostal přes dvacet procent přednostních hlasů.

Preferenční hlasy pomohly KSČM k volebnímu vítězství v sousedním Javorníku, odkud pochází poslankyně Květa Matušovská. V nevelké obci, kde k urnám přišlo pětaosmdesát voličů, dostala padesát procent přednostních hlasů. Komunisté s téměř čtyřiadvaceti procenty zde porazili ANO.

Paradoxní výsledek v Žamberku

Babišovo hnutí zvítězilo v eurovolbách ve všech větších městech Pardubického kraje, s jedinou výjimkou. V Žamberku na Orlickoústecku, kde má ANO svého starostu, inkasovalo porážku od Pirátů. Jako druzí na pásce se Piráti umístili rovněž v několika dalších městech: Holicích, Přelouči, Svitavách, České Třebové, Chocni a Ústí nad Orlicí. V Hlinsku obsadilo druhou pozici KDU-ČSL a v Králíkách koalice STAN a TOP09.

Ještě dvě poněkud bizarní porážky utrpělo hnutí ANO v Pardubickém kraji. Ve Studeném na Orlickoústecku a Vrážném na Svitavsku prohrálo souboj s „konkurenčním“ sdružením ANO, vytrollíme europarlament. Ve Vrážném skončilo sdružení, jehož název mohl zmást část z pětapadesáti oprávněných voličů, na druhém místě se třináctiprocentním ziskem hlasů. Babišovo ANO mělo o tři procenta méně. A podobná situace se odehrála i ve Studeném, kde recesistické sdružení přeskočilo vládní stranu o dvě procenta.

Pokud jde o volební účast, která se v Pardubickém kraji až na desetinu nelišila od celostátního průměru (28,81 %), vůbec nejvíce voličů (72,06 %) hlasovalo v obci Přepychy na Pardubicku. Naopak nejméně ve Vísce u Jevíčka na Svitavsku (13,74 %), kde se na jaře musely opakovat komunální volby.

Poražená odchází v Pardubickém kraji sociální demokracie. Celokrajsky dosáhla pouhých 4,22 %, což je sice o zhruba tři desetiny nad celorepublikovým průměrem, ale při bližším pohledu je zřejmé, že v mnoha městech a obcích své příznivce ztratila. Z měst zaznamenala ČSSD největší úspěch v Hlinsku, České Třebové nebo Svitavách, i tak ale nepřekročila šest procent. V celém kraji se jí podařilo zvítězit pouze ve třech obcích na Svitavsku: Květné, Telecím a Vísce u Jevíčka, kde dokonce dosáhla víc jak třiatřiceti procent. Patrný je propad komunistů, kteří ztratili voliče v tradičních levicových obcích na východě Pardubického kraje. Snad s výjimkou Malíkova na Svitavsku, kde pro KSČM hlasoval každý druhý z dvanácti oprávněných voličů.