Výsledky potvrdí či zkorigují prognózy, podle nichž by 21 českých křesel měli obsadit zástupci TOP 09, ČSSD, ANO, KSČM, lidovců a ODS. Naději živí i zelení, svobodní a piráti. Strana, která zvítězí, bude mít podle slov prezidenta Miloše Zemana pro ČT oprávněný pocit, že může navrhnout svého eurokomisaře.
(top)

Horký víkend kandidátů do Evropského parlamentu

OLDŘICH VLASÁK (ODS)
místopředseda Evropského parlamentu, Hradec Králové
Neděli trávil v klidu a bez nervozity z embargovaných výsledků voleb. Byl doma s rodinou, přijela mu dcera s vnoučetem. „Ačkoliv šancí na obhajobu mandátu moc nemám – jsem až na 4. místě kandidátky nyní nepopulární ODS, hůl přesto nelámu. Mám informaci, že mě hodně lidí kroužkovalo, navíc kvůli nízké volební účasti mohou volby dopadnout všelijak. Nanejvýš mohu být příjemně překvapen," řekl Deníku Vlasák. V případě neúspěchu zvažuje řadu nabídek ze soukromého sektoru, mohl by učit na univerzitě a přemýšlí též o angažmá v říjnových komunálních volbách.

MIROSLAV POCHE (ČSSD)
ekonom a pražský zastupitel, původem z Chlumce nad Cidlinou
Deník ho telefonicky zastihl na kole při cestě z Prahy do Chlumce nad Cidlinou, odkud pochází. Jak řekl, když je venku hezky, jezdí takto často. Auto nechává na Černém Mostě a cesta mu trvá obvykle kolem dvou a půl hodiny. „Takhle trénuju… Manželka pak pro mě odpoledne přijede," smál se. I on tvrdí, že není před vyhlášením výsledků nijak nervózní. „Tak nízká volební účast mě hodně překvapila a výsledek voleb bude kvůli ní hodně zkreslený, mohou tak zabodovat malé strany," řekl Poche. Sám vidí svoje šance uspět ze 4. místa kandidátky padesát na padesát.

TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ (KDU-ČSL)
manažer, publicista, Hradec Králové
Víkend trávila trojka lidovecké kandidátky se svou rodinou. Má jí co splácet, poslední dva měsíce ho kvůli kampani skoro neviděla. „Najeli jsme 131 tisíc kilometrů… Byly to dlouhé prázdniny a ty teď musím vynahradit. Celý víkend trávím v klidu s mými nejbližšími. Ale oslavovat či zapíjet výsledek voleb, ať už dopadnou jakkoliv, nebudu. V šest ráno musím zase do práce," řekl Zdechovský. Ani on si nepřipouští žádnou nervozitu, všechna z něj v pátek spadla. Své šance na zvolení vidí stejně jako Poche 50 na 50. „Při tak malé účasti může rozhodnout pár hlasů," dodal.