V případě náhlého kolapsu je připraveno hned několik život zachraňujících přístrojů. Tři z nich pořídily Sportovní areály města Chrudim do sportovní haly, na zimní stadion a do krytého plaveckého bazénu. Čtvrtým a pátým defibrilátorem disponuje Vodní záchranná služba Českého červeného kříže, jež bdí nad bezpečností návštěvníků letního venkovního koupaliště a v plné sezóně i nad bezpečností rekreantů u břehů Sečské přehrady.

„Pojistka v případě kolapsu organismu při přepětí sportovce po enormního výkonu je pochopitelně na místě. V takovém případě je to nedocenitelná pomoc,“ říká starosta města Petr Řezníček.
Zástupci Českého červeného kříže všechny zodpovědné pracovníky sportovišť proškolili, jak přístroje správně použít. „Samozřejmě doufáme, že je nikdy nebudeme muset použít v ostrém provozu,“ říká Luděk Marousek, ředitel společnosti Sportovní areály města Chrudim.

Tři externí automatické defibrilátory vyšly společnost na 92 tisíc Kč bez DPH.

S využíváním defibrilátorů se lze i mimo nemocnice v posledních setkávat stále častěji. Dalším takovým přístrojem disponuje například chrudimská městská policie. „Defibrilátor má hlídka stále při sobě v autě a strážníci s ním umějí zacházet. Zatím jsme ho použili ve třech případech, ale bohužel šlo vždy o situace, kdy už bylo na jakoukoliv pomoc pozdě,“ říká vrchní strážník Lukáš Dvořák.

Chrudimští vodní záchranáři použili defibrilátor prozatím dvakrát. „V obou zmíněných případech ale přístroj po napojení elektrod na tělo sám vyhodnotil, že výboje nebude zapotřebí,“ vysvětluje předseda vodních záchranářů Lukáš Jambor. Obsluhu defibrilátoru by podle něj měl zvládnout v podstatě kdokoliv. „Přístroj má hlasový výstup, takže uživatele sám vede, jak si má při oživování těla počínat,“ doplňuje Lukáš Jambor.

Další vodní záchranář, Jan Vlasák, se dokonce přimlouvá za to, aby byly defibrilátory umísťovány i na různá veřejně přístupná místa. „Tak třeba v České Skalici se takový přístroj nachází ve veřejně přístupném boxu na náměstí. Na místě je přitom uvedeno telefonní číslo na městský úřad, který v případě nouze poskytne kód pro odblokování boxu,“ vysvětluje Jan Vlasák.