„Hlavním cílem kontrolní akce bylo ověření, zda jsou spotřebiteli při uzavírání kupních smluv na ojetá motorová vozidla poskytovány pravdivé informace zejména o počtu najetých kilometrů, o počtu majitelů, o tom, zda bylo či nebylo vozidlo havarováno," informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Ve východních Čechách inspekce navštívila tři autobazary a dva z nich přistihla při chybách. Nepoctivě se k však zákazníkům chovali prodejci ojetých aut v celém Česku. Z 58 kontrol našli inspektoři pochybení ve 29 případech.

„Kontrolami bylo mimo jiné zjištěno, že vozidla jsou často nabízena do komisního prodeje v zastoupení třetí osoby, a tak se prodávající snaží vyhnout jakékoli odpovědnosti za případné vady. Inspektory bylo nalezeno pochybení v 50 procentech provedených kontrol," sdělil mluvčí.

Podle jeho slov inspektoři v rámci kontrolní akce nejprve provedli monitoring a vytipovali ojetá auta, u nichž existovalo podezření, že informace o jejich stavu a počtu najetých kilometrů neodpovídají skutečnosti. Některá vozidla byla posuzována v součinnosti se soudními znalci z oboru dopravy.

Nejhorší případ inspekce zaznamenala v Moravskoslezském kraji. U auta Škoda Octavia 1,9 TDi byl stav najetých kilometrů na palubní desce ke dni kontroly 167 123 kilometrů, ze znaleckého posudku a z dostupných záznamů však vyplynulo, že už v prosinci roku 2011 auto mělo podle servisních záznamů najeto 311 738 kilometrů.