Ve čtvrtek před mnoha domy zasvítí vydlabané dýně jako tradiční součást All Hallows eve, tedy Předvečera Všech svatých. Do oslavy Halloweenu, jak se slaví v anglicky mluvících zemích, to má však daleko. O víkendu většina Čechů zapálí na hřbitovech svíčky a zavzpomíná na zemřelé. Na hroby by měli položit živé květiny jako symbol víry ve věčný život.
Zjednodušení obou svátků na konstatování tradice vs. byznys však zřejmě není na místě. „Jsem pohan a uznávám pohanské svátky, tedy teď, 31. října až 1. listopadu, slavíme jeden z nejdůležitějších svátků v roce Samhain. V keltské tradici je označován jako konec starého roku a začátek nového. Začíná temná polovina roku. Bůh se nyní stává vládcem mrtvých. Tento svátek je spojen se smrtí a s mrtvými předky. Je to vhodná doba ke zbavení se zlozvyků. K jídlu se hodí jablka, víno a maso. Užijte si ho v posvátném klidu a tichou vzpomínkou," připomíná hloubku svátku Táňa Hejlová z České Třebové.
Češi si z obou svátků vyberou „to své". „Jdeme se projít na hřbitov a přitom na nás doma u dveří čeká vydlabaná dýně," potvrzuje Tomáš Janota. „Musím pro sebe a přítelkyni sehnat kostým na sobotu, protože jdeme do Apolla na Halloween party. O víkendu samozřejmě navštívíme hřbitovy a uctíme Památku zesnulých i zapálením svíčky v Apollu pod fotkou Václava Havla, která tam je od jeho odchodu. Uplynulý víkend jsme svíčkou vzpomněli na Lou Reeda," přidal svůj názor David Knápek z Lanškrouna.

Co slavíte vy?

Martina Štěrbová: Jednoduchá odpověď – rozhodně dušičky! Jsou naše, stejně jako Ježíšek, a ne žádný Santa.
Ludmila Holásková: Dušičky. Strašidla nemusím. A poletování volných duší po nocích taky ne.
Jirka Hurych: Já za sebe příliš zvyklosti neřeším. Je mi o něco bližší naše lidová klasika, tak nějak mi v podvědomí naskakují ti naši milí předkové. U těch nově příchozích svátků, jako je Halloween a úplně typicky Valentýn, mi spíš vyskočí ten „byznys", který je sem celkem účelově instaloval. Ale zase to mnohé vypovídá právě o nás jako národu a je moc pěkné to sledovat.
Petra Chudá: Když jsem byla menší, tak dušičky pro mě znamenaly jen to, že se nakoupily svíčky, udělaly se koše na hroby a "šlo se za mrtvými", v podstatě nic víc. Ale Halloween, i když ho mnoho lidí odsuzuje, odkud k nám přišel, má i něco navíc… líbí se mi výzdoba, díky ní můžeme vidět mnoho "děl" šikovných lidí, a na hroby jdeme stejně. Halloween nám nic nevzal. "Adoptovali" jsme ho zatím jen z části. Tedy je to pro mě "barvitější" svátek a toto období si teď víc užívám! Takže shrnutí: "slavíme" dušičky s duchem Halloweena.
Ladislav Doleček: Helloween poslouchám a dušičky "držim". Mně vůbec ty americký svátky a zvyklosti jdou proti srsti.
Tomáš Hubený: Ani jedno! Na hrob se chodí k výročí úmrtí a Halloween si můžu udělat každý den - když mám náladu. 

Halloweenská noc v RC Rosa v České T5ebové.
HALLOWEENSKOU NOC strávily děti v Rodinném centru Rosa v České Třebové. Vyráběly lucerničky ze sklenic. Nechyběly strašidelné kostýmy a výzdoba.

(miš, ký, jp)