Potvrzují to zkušenosti učitelů i policistů. Posledně jmenovaní se tímto tématem zabývali na základní škole Dubina při besedě s žáky třetích, čtvrtých a pátých tříd.
„Není bohužel neobvyklé, že se na chodbě základní školy objeví igelitový sáček se sušenou zelenou rostlinkou a proto je zapotřebí dětem už v tomto věku sdělit, jak se mají zachovat, když něco takového naleznou, nebo co dělat, když jim někdo jakoukoliv drogu k užívání nabízí. Besedy se zúčastnil i policista přímo z místního obvodního oddělení, který žáčkům vysvětlil, jak samotné vyšetřování výskytu drog ve škole, nebo kdekoliv jinde u dětí probíhá," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.
Zkušenosti jsou ale i dobré. Děti na školách mají podle policistů dobrou a dostatečnou průpravu o tom, jak se chovat.

„Z hodin strávených ve třídách na prvním stupni je patrné, že téma drogy už některým žáčkům není cizí. Je vidět, že s některými dětmi rodiče o tomto problému hovoří, což je určitě velkým přínosem. Devítileté dítě těžko pochopí, co je to závislost a proto jsme se jim takové slovo snažili přiblížit třeba na čokoládě, kterou miluje téměř každé dítě. Když ji někdo ochutná, určitě si rád uloupne další kousek. Pokud se jí přejí, může mu být špatně. Co se týká drog, tam je závislost daleko závažnější, neboť droga je látka, která do těla nejen že nepatří, ale zároveň i škodí. Děti byly obeznámeny i s tím, jak se zachovat, když jim kamarád něco podobného nabídne. Všichni žáci zatím tvrdí, že by jakoukoliv distribuci oznámili někomu dospělému. Takové odpovědi znějí sice z nižších tříd dnes, ale nám nezbývá než doufat, že tak učiní i za pár let minimálně tím, že omamnou a psychotropní látku odmítne," uzavírá Eva Maturová.