Přestože na jednotlivých místech program odstartuje třeba již od 10 hodin, společné oficiální zahájení akcí bude v neděli ve 14 hodin na Pernštýnském náměstí. „Zemědělci chtějí tuto nejstarší lidovou tradici přiblížit také lidem ve městě. Právě proto se Krajské dožínky konají na náměstích,“ vysvětlují členové Zemědělského svazu České republiky.

Na Pernštýnském a přilehlém Komenského náměstí si budou moci lidé prohlédnout moderní zemědělskou techniku nebo se projet koňskými povozy. Stánky budou plné výrobků oceněných značkou MLS Pardubického kraje, zájemci je budou moci ochutnat i zakoupit.

Pro děti je připraven zookoutek, loutkové představení a tvořivé dílny. Chybět nebudou ani myslivci a sokolníci, představí se i Dámy v sedle z hřebčína v Kladrubech nad Labem.

O hudební doprovod se postará cimbálovka Donava, Pardubická 6, DFS Perníček, Karel Gott Revival, František Nedvěd a vystoupí i slovenská zpěvačka Katarína Knechtová.

Souběžně se na Zámku Pardubice představí studenti středních zemědělských a potravinářských škol a učilišť s dovednostmi z oblasti zemědělství a gastronomie.

Na zámku si návštěvníci budou moci vyzkoušet tradiční venkovský kroj, čekají na ně také ukázky podzimních lidových zvyků, mlácení obilí nebo výstava historických zemědělských strojů a nářadí.

„Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě připravilo program Konec léta na vsi. Předvede návštěvníkům několik činností, které neodmyslitelně patřily ke konci léta a zpracování některých plodin,“ lákají organizátoři z Východočeského muzea v Pardubicích. Budou se také ručně vyrábět mýdla či vařit povidla.

Ani na zámku nebude v neděli chybět hudební a taneční doprovod. Představí se folklorní soubor Lipka, JK Band Pardubice, folková skupina Kantoři a na závěr Trdlo Pardubice. (las)