Nejsem tlustý, ale mám ten tak zvanej pivní mozol. Mám přes břicho metr deset. Myslím tím, že obvod kolem břicha mám 110 centimetrů. Ani to není z piva, protože zase tolik nepiju, maximálně pivo či dvě denně. Nohy mám celkem hubený, tak mi dejte vědět, zda mám zhubnout a jak na to. Čtenář

Leoš Středa.Nenapsal jste, kolik vážíte a jak jste vysoký. Takže nedovedu posoudit, zda má smysl se pouštět do nějaké diety. Ale vzhledem k obvodu vaší partie břicha se zdá, že shodit budete muset. Je pravda, že pro mnoho obézních je objem partie důležitější než váha. Například obvod břicha je parametr, který je dokonce stanoven důležitým kritériem rizika.
Existují dva typy nadváhy: nadváha nezdravá a nadváha nezdravější. Ti, kteří mají pivní mozol, jsou vystaveni nebezpečí infarktu mnohem častěji než ti, kteří mají tlustá stehna. Existuje přesně spočítaná hranice, přes kterou byste se neměli dostat. Je to 102 centimetry u mužů a 88 centimetrů u žen. Kdo má kolem pasu více, má vysokou pravděpodobnost, že ho čeká infarkt, mrtvice nebo aspoň cukrovka. Tato čísla vypočetli odborníci Světové zdravotnické organizace. Takže vašich 110 centimetrů je doopravdy riziko. V oblasti břicha jsou dva typy tuku: podkožní tuk a vnitřní tuk. Podkožní je ten, co si nahmatáme jako řasu. Je po celém těle. Oblast břicha však má navíc tuk vnitřní, který za normálních okolností chrání orgány. Je-li však tohoto vnitřního tuku nadbytek, je to pro naše zdraví mnohem nepříznivější. Tento tuk je totiž přímo propojen s vyšší hladinou LDL cholesterolu v krvi. LDL cholesterol je ta složka, která je pro zdravotní rizika podstatná. Označuje se jako „zlý“ cholesterol. Na rozdíl od „hodného“ cholesterolu HDL, který je u nahromadění vnitřního tuku na břiše naopak snížen.
Pivní mozol má v medicíně dokonce odborný termín, nazývá se abdominální obezita. Nejjednodušší je začít s nějakou jednoduchou dietou. A abyste hubl hlavně v tom břiše, je dobré se soustředit při cvičení na oblast břišních svalů. Ono na vzhledu se právě v této partii často projevují ochablé přímé a šikmé břišní svaly, a ty je třeba posilovat. Cviky najdete v každé příručce. Vězte, že cvičení by mělo být pozvolné, spíš strečinkového typu. Pokud totiž běžně necvičíte, není žádný aerobik tím ideálním cvičením pro začátek. Lidé, kteří nejsou trénovaní, si náhlým spuštěním přehnaného cvičebního režimu často uškodí. Nemyslím tím, že by rovnou musel vzniknout nějaký úraz. Ale u osob dlouhodobě necvičících často vznikají drobná kloubní poranění, která pak do budoucna jsou živnou půdou pro závažnější onemocnění, jako např. artrózy.

Vaše dotazy pro dr. Středu posílejte na adresu redakce nebo e-mailujte přímo na dr.streda@gmail.com. Odpovědi najdete každou sobotu v Orlickém deníku.