To je mnohem lepší výsledek, než se epidemiologové báli. Dva noví pacienti pocházejí z komunitního šíření v rodině ve vesnici na Chrudimsku, kam covid-19 zavlekl jeden její člen z Olomouce a osm svých příbuzných nakazil při rodinné oslavě. Jeden z nakažených pak zanesl infekci do holické firmy Junker, kde nakazil dva své kolegy. Dalších 98 pracovníků z linky proto muselo na testování a do karantény. Z nich bylo už otestováno 96 zaměstnanců a výsledky jsou u všech negativní. Dalších 160 zaměstnanců zůstalo preventivně doma a firma je na tři týdny zavřená.

„Je to dobrá zpráva a bojím se to zakřiknout. Epidemiologické šetření rodiny už je skončeno, v holické firmě pak zbývají otestovat už jen dva poslední zaměstnanci, u všech ostatních jsou testy negativní. Snad už to tak zůstane i po jejich vyšetření,“ řekla krajská epidemioložka Olga Hégrová.

V Pardubickém kraji je nyní nemocných 30 lidí, z toho 15 na Chrudimsku, 13 na Pardubicku a po jednom na Svitavsku a Orlickoústecku. Většina případů souvisí s ohniskem na Chrudimsku, jinak se objevují jen nahodilé případy koronaviru.

Chrudimsko a Pardubicko se kvůli dvacítce nových nákaz minulý týden ocitlo mezi nejpostiženějšími českými okresy. Situace se uklidňuje, ale podle Hégrové je pravděpodobný výskyt nových případů v souvislosti se začínajícími dovolenými a letním cestováním.