„Uvnitř byla nalezena novorozená holčička, která měřila 51 cm a vážila 3320 gramů. Dostala jméno Martina," uvedl tiskový mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Pavel Kožený. „Je zdravá," potvrdil Deníku primář dětského oddělení Luděk Ryba. Holčička dostala jméno po lékařce, která ji jako první ošetřila. Holčička byla zabalená jen do ručníku, s pupečníkem podvázaným žlutou tkaničkou.

Babybox slouží v Ústí nad Orlicí už víc než osm let. Prvním do něj odloženým dítětem byla v roce 2009 holčička Lucinka, vloni následoval chlapec Dionýz, pojmenovaný po tehdejším primáři porodnice Dionýzu Zakálovi.

V babyboxech v Česku bylo od zprovoznění prvního z nich nalezeno už 143 dětí, z to 83 holčiček a 60 chlapečků. Holčička odložená do orlickoústecké schránky je třináctým dítětem, které bylo v některém z babyboxů nalezeno během letošního roku. Babyboxy fungují 11 let. První schránka byla instalována v červnu 2005 v pražském Hloubětíně. V současnosti funguje v Česku 70 babyboxů. Letos přibyly schránky u nemocnic v Rakovníku a Rychnově nad Kněžnou.

Babyboxy fungují jako novorozenecký inkubátor. Zapínají se, když do nich někdo vloží dítě. Začnou se vyhřívat, spustí se ventilace a alarm, který upozorní personál. Schránky mají i své odpůrce, kteří tvrdí že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.