Zjišťovali jsme, kde alkohol kontrolují. Pracoviště Krajské hygienické stanice v Ústí nad Orlicí tuto službu nenabízí. Jeho činnost je kontrolní, nedisponuje laboratořemi. Stejná je situace i „u sousedů" na Svitavsku. „Nemáme pro tyto účely laboratoře. Spadáme pod Státní zdravotní ústav a nejbližší pracoviště, kde mohou alkohol prověřit, je v Hradci Králové," sdělil Bohumil Havel z Hygienické stanice ve Svitavách. Až do Hradce Králové nebo do Pardubic ale lidé nemusejí.
Odborné pracoviště  najdou v České Třebové, kde  testy na metanol v destilátech provádí Orlická laboratoř jako zpoplatněnou službu. V současné době na ni dokonce mají „akci".  K analýze je potřeba dodat 60 ml vzorku v plastové nebo skleněné lahvičce. Vzorek lze předat osobně nebo zaslat s objednávkou na adresu Orlické laboratoře. „Do konce září máme akci, jeden vzorek testujeme za sto korun.  Když ráno  dostaneme vzorek, odpoledne si mohou lidé přijít pro výsledky.  Test trvá asi půl hodiny až hodinu," uvedla Jana Pinkasová, technická vedoucí Orlické laboratoře.  Nával tady zatím nezaznamenali. Prověřovali jen několik vzorků.
Jiná je situace, kdy podezřelý alkohol člověk vypije. Testy totiž okresní nemocnice neprovádějí, nemají chromatograf, přístroj, který z krve určí přítomnost metanolu. Vyšetření  dělají nemocnice v Pardubicích a Hradci. (ik, miš)