Po demisi vlády volají i další strany a straničky, které v touze chytnout si kousek moci ucítily šanci na nové volby.

„Situace je poslední kapkou v již přeteklém poháru trpělivosti s touto vládou, měla by skončit bez ohledu na to, jak se situace nakonec vyvine," řekl včera například jindy umírněný hradecký šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Chce předčasné volby a  neopomněl zdůraznit, že „lidovci by se jako představitelé středového proudu, kterým jde o dobrou a kvalitní správu, měli do sněmovny vrátit".

Ambiciozním SPO – Zemanovcům by prozatím stačila úřednická vláda, ve vysoké politice totiž už svého koně mají – prezidenta. A jejich šéf, Zdeněk Štengl z Pardubicka, ho vyzývá jako autoritu, která by vládní krizi mohla vyřešit; jako hrázného, který by měl pomoci vypustit kapříkům z ODS rybník. „Oni sami si ho totiž nevypustí, vědí, že jim ve volbách už pšenka nepokvete," prohlásil Štengl.

Celé to divadlo však provází zoufalý nedostatek informací, na což také řada východočeských politiků napříč spektrem poukazuje.

„Policie a státní zastupitelství rozjely monstrózní akci, aniž by informovaly veřejnost  a ústavní činitele. Dokud se nedozvíme, o co přesně jde, je demise vlády předčasná," řekl trutnovský starosta za ODS Ivan Adamec.

Nepřehledná situace ovšem vadí i mnohým východočeským sociálním demokratům.  Okamžitou demisi vlády kvůli vyhrocené situaci proto výslovně nepožaduje ani zdejší senátor ČSSD Radko Martínek. „Chápu, v jaké je Nečas těžké pozici, a měl by své kroky dobře zvážit. Na místě je zdrženlivost," řekl Martínek.