Po suchém jaru přišel deštivý začátek prázdnin. Pro spoustu zemědělců je to dobrá zpráva, deště a vlhko však komplikují práci těm, kteří se právě chystají na sklizeň obilí.

„Čekáme na každou chvíli, kdy bychom mohli sklízet. Už máme sklizené žito, teď se chystáme na pšenici. Část už jsme sklidili, ale vyhnal nás déšť,“ uvedl zemědělec David Novák ze Statku Uhersko.

Podle jeho slov se může obilí sklidit, až když jeho vlhkost spadne na 15 procent, to trvá alespoň dva dny. Podle předpovědi hydrometeorologického ústavu se i v následujících dnech na většině území Pardubického kraje vyskytne občasný déšť nebo přeháňky.

„Celý průběh letošního léta vypadá na to, že budeme sklízet po hodinách, neboli v každou dobrou hodinu, která nám umožní sklidit obilí. Pro obilí a čas žní bychom potřebovali, aby bylo měsíc sucho,“ dodal Novák.

„Sklizeň základních obilovin a řepky pokročila, ale její rychlejší postup komplikují místní dešťové přeháňky,“ informovala tisková mluvčí Ministerstva zemědělství ČR Markéta Ježková.

Obilí může zplesnivět

Vlhké obilí se sklízet nesmí, po uskladnění by mokré klasy začaly plesnivět. „Počasí není pro žně vhodné, kvůli dešti hrozí houbové choroby,“ řekl Josef Štěpanovský z Okresní agrární komory Pardubice.

Pokud obilí zůstane na poli, sníží se jeho kvalita, jelikož klasy můžou začít znovu klíčit.

„Každý déšť už obilí škodí. Zrna jsou zaschlá a připravená znovu klíčit. Tím se snižuje jejich kvalita,“ přiblížil Novák. Právě opětovné klíčení zhoršuje schopnost pšenice nebo žita navázat při pekařském zpracování vodu, tím se těsto stává méně kvalitním a více lepkavým.

Obilí ponechané na poli může začít také plesnivět, dozrálé klasy již nemají živá pletiva, která by je chránila. Postihnout je tak může třeba černá plíseň.

Úroda bude menší

Zemědělci v letošním roce očekávají oproti minulé sezoně menší úrodu. „Sucho v jarních měsících zapříčinilo zasychání obilí, ještě než dozrálo. I to sníží výnosy. Obecně se dá předpokládat, že výnosy budou o 10 až 30 procent nižší než v minulých letech,“ předpokládá Štěpanovský.

Jeho slova potvrzuje i Ministerstvo zemědělství. „Úroda u základních obilovin by se podle odhadu měla snížit v porovnání s loňskou nadprůměrnou sklizní o 10,1 procenta. Z aktuálního odhadu lze usuzovat, že půjde o průměrnou sklizeň,“ uzavřela tisková mluvčí.

V Pardubickém kraji je prozatím sklizeno necelých 12 procent obilovin.

Karolína Bulisová, Lada Součková