Jestli se někomu zdálo, že více žárovek na dům a zahradu už nejde dát, tak se plete. Václav Trunec přidal oproti minulému roku čtyři tisíce žárovek. „Celkem letos svítí 42 012 žárovek a LED diod, je to tak půl napůl. Navíc tady mám novinku, tzv. světlušky. Zkouším světelnou projekci, promítám na strom asi šest tisíc světýlek," říká Václav Trunec, majitel vánočně osvětleného domu v Chotovicích u Litomyšle. Drahý koníček? Pro někoho možná ano, ale Václav Trunec tohle neřeší. „Za ten měsíc zaplatím za elektřinu asi tři tisíce korun navíc. To není zase tolik, abych to neutáhnul. LED diody berou málo a nahrazuju jimi už i žárovičky, které odejdou," dodává „světlonoš".

První světýlka na domě rozsvítil už před patnácti lety, kdy začínal ozdobenými okny. Během pěti let jich přidal tolik, že dům v Chotovicích začal zajímat novináře a během adventu navštívily Truncovi stovky lidí. Dneska se počet návštěvníků u osvíceného domu šplhá k dvaceti tisícům za měsíc. „Jezdí z celé České republiky i cizinci," podotýká Václav Trunec. Zakládá si na českých symbolech Vánoc, proto má na zahradě jesličky s Marií, Josefem a malým Ježíškem. Santa Claus tady rozhodně nevládne. I když na zahradě a kolem domu celý večer korzují cizí lidé, Václavu Truncovi to nevadí a prý si advent velmi užívá. „Doma venkovní ruch nepocítím a užiju si klid. Venku si rád popovídám s lidmi, zapálím v altánu svíčku. Bývám venku od půl páté asi do sedmi," uzavírá Václav Trunec.

Vánočně osvícený dům v Chotovicích svítí každý den od půl páté do deseti večer a tak to bude až do Tří králů. Od druhé adventní neděle bude moci vyzdobený dům vidět i on line na webové kameře.