Preventivně zážitková akce nabídla zájemcům vybraná vyšetření i mnoho dalšího. Návštěvníci si mohli nechat zjistit krevní skupinu, namasírovat šíji, změřit krevní tlak, natočit EKG nebo zjistit hladinu cukru v krvi. Vyzkoušeli si i mytí rukou s následnou kontrolou pod UV lampou.

„Prevence by se neměla podceňovat a všechny aktivity, které přispívají k jejímu šíření, mají svůj význam. Oceňuji především spolupráci nemocnice se školami, pro jejichž žáky připravují zdravotníci edukativní programy s nácvikem resuscitace a dalšími užitečnými informacemi,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Nebyla podceněna ani problematika prevence vzniku proleženin, které ohrožují pacienty každého věku, jež jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko.

Kapacita dopoledního programu určeného pro žáky druhého stupně základních škol a nižších ročníků gymnázií byla plná. Zdravotníci z chirurgické jednotky intenzivní péče připravili pro školáky realistickou ukázku vyšetření a následné resuscitace pacienta s infarktem a zástavou srdce a s pomocí videa a instruktáže je učili poskytnout kardiopulmonální resuscitaci dospělému i dítěti.

„Jsme rádi, že zájem veřejnosti o Den zdraví byl i letos tak velký. Viděli jsme tu děti ze základních škol, dospělé i seniory, takže si v rámci programu opravdu každý našel to, co ho zajímá,“ uzavřela Pavla Angelová, náměstkyně ošetřovatelské péče ve Svitavské nemocnici.