Žáci poskládali střípky života za války

Již od začátku školního roku pracovali žáci devátého ročníku ZŠ Svatopluka Čecha v Chocni ve spolupráci s Orlickým muzeem na projektu „Choceň za 2. světové války". Snažili se blíže poznat toto období a zachytit významné dějinné události a okamžiky. Výsledkem jejich práce je výstava „Choceň za 2. světové války", která se od 8. května do 2. června koná v Orlickém muzeu.
„Na výstavě se dozvíte, jak vypadal všední život v Chocni, jak probíhaly poslední dny války, jak se proměnila Choceň, jak vypadalo školství v období protektorátu, jak o válce vypravují dnešní pamětníci. K vidění jsou zajímavé a doposud nepublikované dokumenty a předměty, ukázky vojenské techniky, fotografie zachycující život v Chocni," zve na výstavu vedoucí projektu Martina Krsková. Návštěvníci mohou zhlédnout filmový dokument, v němž pamětníci vzpomínají na dobu okupace. Dětským návštěvníkům výstavu zpestřují různé interaktivní prvky či pracovní listy vedoucí k hlubšímu poznání období protektorátu.
Vernisáž výstavy se uskutečnila ve středu, doplnily ji ukázky vojenské techniky. Na úterý 14. května od 17 hodin bude v muzeu pro zájemce připravena přednáška Michala Hofmana „Protektorátní měna". „Věříme, že výstava přiblíží a připomene skutečnosti, na které by se nemělo zapomínat," dodává Martina Krsková. (rz)