To je skvělé! Reagoval nedávno na nápad uspořádat nábor lanškrounský farář Zbigniew Czendlik. „Myslím, že lanškrounská farnost je skvělá. Neřešíme nějaké hříchy, běžíme za tím pozitivním, za tím dobrým,“ věří svým farníkům. Ty ve věku od 18 do 35 let si v neděli po mši „vzala do parády“ Zdenka Wasserbauerová, žena, která do registru přivedla už skoro deset tisíc dobrovolníků. „Tady se posaďte a už můžete vyplňovat dotazníky,“ pobízela je ve farní klubovně, kde od ní zájemci slyšeli i důležitá fakta a alarmující čísla.

V Lanškrouně sice věřila ve vyšší účast, ale každý nový potenciální dárce se počítá, vždyť stále každý čtvrtý pacient u nás se pomoci nedočká. „Lidi nejvíc motivuje, až když se nemoc objeví v jejich blízkosti. Naše zkušenost je ale taková, že to už bývá většinou pozdě. Je mi líto, když lidi rozhoupe až konkrétní příběh. Moc bych si přála, aby do registru vstupovali a dali nemocným naději. Ty dva mililitry krve jsou opravdu maličkost,“ vzkazuje široké veřejnosti.

Možnost pomoci druhému, svědomí, taková byla motivace některých dobrovolníků z Lanškrouna. Jan Verner uvažoval prostě: „Uvědomil jsem si, že bych byl asi rád, kdyby se našel dárce, kdybych někdy potřeboval pomoc já.“ „Rádi bychom pomohli,“ podpořila ho jeho žena Martina, která do registru vstoupila také. „Odběr kostní dřeně má svoje rizika, ale jsem rozhodnutá do toho jít, když to bude někdo potřebovat,“ řekla těsně po odběru krve Veronika Májová. Podobné odhodlání v sobě měla i Lucie Kubištová z České Třebové, které se nad ampulkou krve ve tváři rozlil spokojený úsměv. Smutná naopak odešla Petra. V pětatřiceti to brala jako poslední možnost, jak do registru vstoupit. Dveře do něj jí ale zavřela nemoc štítné žlázy. Svůj vyplněný formulář musela roztrhat. „Je mi to moc líto,“ nedovedla skrýt smutek.

Podobné náborové akce nejsou v kraji výjimkou. Pravidelně a v hojném počtu do Českého národního registru dárců dřeně vstupují studenti ústecké automobilní školy. Před rokem iniciativa studentů Univerzity Pardubice do registru přivedla 201 dobrovolníků, ve Výprachticích pak Sokolové přidali dalších sedm a 37 dobrovolníků z řad zaměstnanců letos v červnu připsala společnost Contipro z Dolní Dobrouče. Vzhledem k tomu, že lidé starší 35 let si musí vstup do registru hradit sami, rozhodlo se vedení společnosti poplatek ve výši 1 500 Kč za každého zaplatit. Této věkové kategorii se snaží finančně pomáhat také Nadační fond ViaIva. Jeho zástupkyně Ivana Vaculíková uvedla, že na vstup přispívají lidem do 40 let.