Sociální demokraty povede v příštích měsících místopředseda sněmovny Jan Hamáček. V druhém kole porazil bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu poměrem 272:224 hlasům. Rozhodli o tom delegáti 40. mimořádného sjezdu ČSSD v Hradci Králové. Zimola se stal Hamáčkovým statutárním zástupcem. Jména ostatních nových místopředsedů nebyla do uzávěrky vydání známá.

Souboj o post krizového stranického manažera prohrál úřadující předseda strany Milan Chovanec, který byl vnímán jako jeden z původců mizerného volebního výsledku.

Odmítnuté dobro

Nominační projevy finalistů jasně ukázaly, na co ČSSD sází. Jiří Zimola se představil jako šoumen, když pro dokreslení situace ve straně všem rozdal růžové brýle, které si v průběhu projevu sundal, aby odhalil šedivou realitu.

„Nic není v pořádku. Voliče nám odlákal miliardář vydávající se za dobrosrdečného filantropa. My jsme jim nabídli dobro, o které nestáli,“ řekl Zimola. A dávkoval recepty pro budoucnost: neprosazovat inkluzi ve školách a zákaz kouření ve vesnických hospodách, chránit lidi před lichváři a zajistit jim stejnou kvalitu potravin, vrátit lidem stát, který jim ukradli kapitalističtí elitáři. O spolupráci s Andrejem Babišem se vůbec nezmínil. Jako favorit Miloše Zemana byl ale tím, kdo reprezentoval snahu usilovat o podíl na vládnutí, přičemž mu nevadí Babišovo trestní stíhání.

Jan Hamáček nabídl delegátům solidní přístup a pracovitost hlavně směrem dovnitř strany. Slíbil, že pod jeho vedením už nikdo nebude tlačený do kouta a vylučován z diskuse kvůli svému názoru. V programové pasáži zmínil masivní podporu družstevního a nájemního bydlení. K vládnutí s hnutím ANO uvedl, že poslanci ČSSD těžko budou ve sněmovně opozicí k vlastnímu programu, který Andrej Babiš vytuneloval.

Mimořádný sjezd ČSSD v Hradci Králové.
Zeman doporučil ČSSD, aby zahájila jednání s ANO

„Jednat o vládě neznamená do ní vstoupit, o účasti musí rozhodnout vnitrostranické referendum,“ tvrdí Hamáček.

Nikdo se přitom nepřihlásil k myšlence, kterou předestřel host sjezdu, prezident Miloš Zeman. Ten se přimlouval za to, aby ČSSD podpořila jednobarevnou Babišovu vládu a nabídla mu jen odborníky, například na místa náměstků. Za tuto vizi mu na Twitteru poděkoval šéf hnutí ANO: „Přemýšlím, kdy jsem slyšel lepší projev na stranické půdě, než byl ten dnešní, co pronesl pan prezident. Musím říct, že byl skvělý. Pravdivý, trefný, vtipný a pronesený spatra.“

Sociální demokraté na sjezdu hledali zpáteční cestu k voličům. Diskutující se snažili pojmenovat příčiny volebního debaklu. Zeman, jenž se po 25 letech vrátil na místo, kde se poprvé stal předsedou ČSSD, tu nejzásadnější vidí v absenci charismatického lídra: „Dostali jste se na těch sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost.“ Mimochodem bývalý předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka do Hradce Králové vůbec nedorazil.

Mimořádný sjezd ČSSD v Hradci Králové.
Milan Chovanec odmítl koalici ČSSD s ANO

Miroslav Dvořák z Prahy 10, který kandidoval na místopředsedu ČSSD, zdůraznil, že politika strany se v minulých letech odtrhla od toho, co tvoří její DNA. „My nemůžeme být elitní uzavřený klub, ale musíme tu být pro lidi, kteří těžko vycházejí s malým platem nebo důchodem, potřebují bezplatnou léčbu a splácejí dluhy, které třeba vůbec nezavinili,“ uvedl. V tomto duchu hovořila i Jindřiška Maršová, podle níž v době, kdy ekonomika roste o 4,5 procenta ročně, její plody nesklízí například milion lidí zatížených exekucí nebo těch, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení a často nemají ani na nájem.

Velký potlesk sklidili dva hosté sjezdu, slovenský premiér a předseda strany Směr Robert Fico a šéf odborové centrály Josef Středula. Oba jasně ukázali, kudy by se měla ČSSD vydat, aby byla opět úspěšná. Připomněli, že v novém rozložení sil, kdy jsou populární různé politické novotvary, musí dělat levicová strana skutečně citelnou politiku pro lidi. Fico vyhrál čtvery volby a jako premiér prosazuje zvýšení minimální mzdy na 520 eur, vysoké příplatky za noční práci nebo dopravu na železnici pro žáky a seniory zdarma.

Stejně tak Středula apeloval na permanentní péči o lidi, jimž se nedaří dobře, jako jsou důchodci či lidé na nemocenské.

Mimořádný sjezd ČSSD v Hradci Králové.
Spolupracovat s ANO, nebo ne? Kandidáti na předsedu ČSSD se neshodli