Pořadatelem celorepublikové akce je Česká rada dětí a mládeže.

Stačí málo, aby dokázali mnoho

Cílem projektu 72 hodin je zapojit co nejvíce mladých lidí a ukázat jim, že stačí málo, aby dokázali mnoho! Přesvědčit je, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí. Naučit je spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Díky pořádání jednotlivých projektů také posílit vztahy v místních komunitách a vytvořit hodnoty a zajímavé podněty pro smysluplné trávení volného času. Dále také navázat partnerství s místními radnicemi a podnikateli v obcích.
Dvaasedmdesát hodin se začne odpočítávat ve čtvrtek v poledne a skončí úderem nedělního poledne. Lidé, příroda, okolí, to jsou hlavní kategorie, do kterých se dají projekty zařadit. „Vymyslete s kamarády projekt, který vás bude bavit, zlepší vaše okolí, pomůže lidem kolem vás nebo jen někoho potěší. Dívejte se kolem sebe! Ve vašem okolí je spousta věcí, které se dají vylepšit, mnoho lidí, kteří potřebují pomoc, a mnoho takových, kteří se chtějí při práci bavit!" vyzývají pořadatelé.

U nás děti uklidí a potěší seniory

Na Orlickoústecku je vyslyšelo hned několik škol. Studenti prvních ročníků vysokomýtského gymnázia ve čtvrtek odpoledne navštíví seniory. „Áčko" si vyhlédlo domov Ledax, „béčko" Dům pokojného stáří Naděje. „Určitě to pro naše studenty bude prospěšná zkušenost," těší se učitelka Hana Šimková, která se s dětmi do podobné aktivity zapojí poprvé. A jejich úkol? Věnovat se seniorům, jít s nimi na procházku, povídat si, zahrát si společenské hry… „Pro naše klienty je fajn, když přijde někdo zvenčí, zvlášť když jsou to mladí lidé. Jsou schopní s nimi absolvovat aktivity, které třeba náš personál není schopen stihnout, to je velmi vítané," chválí oblastní ředitel Naděje Milan Nádvorník.

Na staré lidi nezapomenou ani v Rybníku u České Třebové, ale děti toho stihnou ještě víc. V pátek dopoledne se rozdělí do tří skupin: jedna po dohodě s vedením obce bude uklízet dětské hřiště, druhá autobusové zastávky v okolí školy a třetí navštíví staré lidi ve dvou rodinách. Tamní děti už vědí, co je to dobrovolnictví. Úklid okolí školy je běžnou součástí jejich činností. „Například v rámci školní družiny uklízejí trasu od školy ke školní jídelně nebo v okolí školy. Ve chvíli, kdy jdeme na dětské hřiště, tak ti, co necvičí, uklízejí," potvrzuje ředitel Miloš Beran.
Další školy v okrese se budou věnovat úklidu a zvelebování okolí. Žáci 1. a 2. ročníků Střední zdravotnické školy v Ústí nad Orlicí společnými silami v pátek odpoledne poklidí prostory kolem hřiště a okolí celé školy od odpadků, spadaného listí a větví. „Uklidíme okolí školy, shrabeme listí a posbíráme odpadky na náměstí A. Jiráska, náměstí J. M. Marků a Pivovarském náměstí. Proběhne též úklid na hřišti a na dětském hřišti na Dvorských Lánech," vzkazují lanškrounští školáci. Více než dvě stovky jich na tom budou pracovat ve čtvrtek odpoledne a v pátek dopoledne.
Skupina školáků z knířovské školy v rámci družiny bude uklízet okolí školy, kolem cesty k autobusové zastávce i nedaleký les. Druhá skupina sice ve čtvrtek zůstane ve škole, zato vyrobí a následně zavěsí ptačí budky pro sýkorky a poštolky, které se v okolí vyskytují. V tichém rohu zahrady nakonec připraví s paní učitelkou hotel pro brouky, kteří se zabydlují v kmenech stromů, tzv. broukoviště z volně stojících klád. Druhé odpoledne se děti pustí třeba do instalace bylinkové spirály, kterou doplní malou zahradní skalkou, nebo zasadí psí víno, jež rozjasní šedou zeď.  (miš, tz)