„V prosinci příštího roku končí všem lůžkovým zařízením rámcové smlouvy s pojišťovnami. Bude to dobrá příležitost k restrukturalizaci nemocniční sítě,“ řekl náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Honěk. Nemocniční síť je podle něj přebujelá a 20 procent lůžek dlouhodobě nevyužitých.

O tom, která zařízení zaniknou, rozhodnou mimo jiné počty výkonů. Nemocnice, které operují málo, si totiž podle Hoňka nemohou udržet dostatečnou kvalitu. Skončit by tak měly například porodnice, které neprovedou víc než pět stovek porodů ročně. „Jsou pro matku i pro plod nebezpečné,“ vysvětlil Honěk.

Podporu mu vyslovil i nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Souhlasím. Máme nadprůměrný počet akutních lůžek, lidé jsou nadbytečně hospitalizováni. Nemocnice to dělají proto, aby měly splněno a dostaly paušál od pojišťoven. Nechávají lidi na lůžkách i s banalitami, například bolestmi zad,“ řekl. Některé špitály by proto nechal přeměnit v polikliniky či léčebny dlouhodobě nemocných.

Plány ale okamžitě napadla Asociace českých a moravských nemocnic. Označila je za netaktické a nepromyšlené. „Povede to jen ke znejistění pacientů a personálu menších nemocnic,“ uvedl předseda asociace Stanislav Fiala.

Před neuváženými škrty varoval i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Hustá síť nemocnic bude ještě podle něj potřeba – během dvou desetiletí totiž nabobtnají počty pacientů o pětinu. Souvisí to se stárnutím populace. „Podle našich prognóz přibudou hlavně pacienti s rakovinou, cukrovkou a dalšími chronickými chorobami, které souvisejí s vyšším věkem pacienta,“ řekl Dušek.