„Zvíře je zde degradováno na věc, loutku. Je zesměšňováno a ponižováno. Navíc je stresováno stísněnými podmínkami, ve kterých žije, neustálým transportem a nepřirozenou drezurou. A to vše jen pro naši zábavu a kvůli zisku,“ vyzývají signatáři organizace Svoboda zvířat.

Sociální sítě okamžitě zaplavily petice a dojemná videa o týraných šelmách v cirkusech. Kampaň měla úspěch, ministerstvo zemědělství se myšlenkou na zákaz drezury zvířat v cirkusech začalo vážně zabývat.

Na záležitost existují protichůdné názory. Jako u všeho s k ní ale nejhlasitěji vyjadřují lidé, kteří o ní zpravidla nic nevědí.

Naopak hlas odborníků moc slyšet není. Třeba Komoru veterinárních lékařů ČR, která k zákazu využívání zvířat v cirkusech nevidí důvod a tamní péči o zvířata naopak vyzdvihuje.

„Než cirkusy bez zvířat, to nám myslím bude stačit parlament,“ řekl například veterinář ze Slatiňan na Chrudimsku Ivan Jeník.

„Naprostá většina kontrol cirkusů neshledává prakticky žádné problémy a ty, kterých je přese všechno minimum, bývají spíše administrativního rázu. Zvířatům využívaným v cirkusech bývá naopak věnována větší péče a mívají lepší životní podmínky, než zvířata, která nejsou běžně předváděna,“ píše se v měsíc starém stanovisku Komory veterinárních lékařů.

Připomněla rovněž, že pro cirkusy je zvíře pracovním prostředkem, jehož pomocí uspokojují poptávku určité části populace. Stejně tak, jako jsou krávy či prasata pro zemědělce prostředkem k uspokojení poptávky lidí po potravě živočišného původu.

„I podle mých zkušeností se cirkusy o svá zvířata starají velmi dobře. Pro drezuru to chce samozřejmě použít vhodná zvířata. Trénovat nosorožce je blbost, ale třeba zebry? Proč ne. U šelem je to na zváženou,“ přitakal slatiňanský veterinář Jeník.

Podle veterináře Dušana Usvalda kritiku části veřejnosti a aktivistů, kteří poukazují na to, že zvířata v cirkusech jsou týraná, v dnešní době zviditelňují především sociální sítě. Cirkusy si svých zvířat podle něj naopak velmi považují a pečují o ně s nebývalou měrou.

Kritika od těch, kteří nic neví

„Kritika je od lidí, kteří se neorientují v dané problematice a kteří o těch zvířatech nic neví, a taky ze strany aktivistů z různých neziskovek,“ řekl Usvald pro ČTK.

Do petice za zákaz zvířat v cirkusech se podepsalo již 17 tisíc lidí. „Nechceme, aby zvířata byla převážena z místa na místo, držena v klecích nebo byla používána k vydělávání peněz,“ řekla při nedávném protestním pochodu Prahou jedna z organizátorek Markéta Michaldóttir. Lidé provolávali hesla jako „Cirkusy bez zvířat“ nebo „Zvíře není klaun“.

„Nedemonstrujeme proti samotným cirkusům a artistům, ale proti tomu, že tam mají zvířata. Je to způsob, jak na problém upozornit a šířit osvětu mezi veřejnost,“ dodala Michaldóttir.

Zjevně se jim to daří. V nedávné anketě Deníku.cz se pro zákaz chovu zvířat v cirkusech vyslovilo 90 procent hlasujících čtenářů.

Váhavé stanovisko ministerstva zemědělství k jejich požadavkům aktivisté označili za podléhání nátlaku cirkusové lobby.

Cirkusy pochopitelně odmítají, že by jejich zvířata jakkoliv trpěla nebo byla stresována.

„Je samozřejmé, že při výcviku zvířat – ostatně stejně jako při výchově dětí – se používají pozitivní i negativní stimuly,“ přisvědčuje veterinární komora ČR.

Ilustrační foto
Rekonstrukce úřadu v Poličce je hotová