V říši rostlin je takové seskupení vzácností, ale místním lidem už zevšednělo. „Procházím tudy denně s košem, když vynáším odpadky, ale o tom chomáči vysoko nad hlavou jsem nikdy hlouběji nepřemýšlela," svěřila se Ludmila Švadlenková z blízkého paneláku. Chrudimská radnice minulou zimu dokonce zaznamenala žádost o likvidaci raritního čarověníku. Anonym tehdy poukazoval na nebezpečí pramenící z možného odlomení shluku větví a jeho zřícení na hlavu některého z chodců.

Úřednice Hana Dušánková z investičního odboru chrudimské radnice pak přislíbila opakované arboristické ošetření čarověníku a jeho další sledování, avšak jeho odříznutí a odstranění za nynější situace jednoznačně vyloučila. „Čarověník je na stromech vždy velice krásná a zvláštní věc, v Chrudimi bohužel pouze jediná. Z uvedených důvodů se jej snažíme zachovat," sdělila Hana Dušánková.

Čarověník vyrůstá z borovice v chrudimské Čáslavské ulici

Čarověník byl poté zajištěn arboristickými vazbami tak, aby nedošlo k jeho pádu a případné škodě na majetku. „Nyní je čarověník ponechán jako veliká zajímavost a zároveň zajištěn tak, aby byl bezpečný," doplnila ještě mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová.
Čarověníky lze množit roubováním. Toho někteří pěstitelé využívají k cílené tvorbě zakrslých stromků podobných bonsajím.