Úspěšnou dvojici postupujících dělily jen desetiny procenta

Chrudimsko - V senátním volebním obvodě 44, který zahrnuje velkou část Chrudimska a Havlíčkobrodska, jsme byli svědky napínavého souboje.

Už první sečtená čísla naznačovala, že by ve dvojici jistých postupujících neměl chybět kandidát lidovců Daniel Herman. Na druhém místě byla ale tlačenice. Zpočátku na něm figurovala Lucie Orgoníková (ČSSD), na kterou se ale brzy začali dotahovat nezávislí kandidáti z řad nezávislých starostů. Prvním z nich byl Miroslav Krčil z Hlinska, jenž se dokonce objevil na postupové druhé pozici. Dalším, kdo výrazně promlouval do průběžných výsledků, byl starosta obce Vysočina Tomáš Dubský. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy se v součtech objevila čísla z havlíčkobrodských volebních okrsků. Díky těmto hlasům pak došlo na mocný finiš havlíčkobrodského starosty Jana Tecla, jenž nakonec výsledkově překonal i do té doby vedoucího Daniela Hermana. Jan Tecl tedy postupuje do druhého kola senátní volby se ziskem 15,44 % hlasů, zatímco pro Daniela Hermana se vyslovilo 15,13 % voličů.

Miroslav Krčil na třetím místě přesvědčil 11,55 % voličů, pro Lucii Orgoníkovou se vyslovilo 9,94 % voličů a pro Tomáše Dubského hlasovalo 9,78 % lidí. Zcela propadl kandidát Koruny České Augustin Karel Andrle Sylor. V urnách skončilo jen 0,36 % lístků s jeho jménem.

Překvapení se nekonalo, postoupil Kortyš s Havířem

Svitavsko - Ve zdejším senátním obvodě, který zahrnuje i část Chrudimska a Orlickoústecka, postupují do souboje o Senát podle očekávání bývalý starosta Litomyšle a dnešní krajský radní pro dopravu Michal Kortyš (ODS) a bývalý poslanec a exředitel Svitavské nemocnice Pavel Havíř (ČSSD), který dnes řídí nemocnici následné péče v Moravské Třebové.

Nenastalo tak žádné překvapení, Kortyš s Havířem byli očekávanými vítězi od počátku. Jejich výrazný náskok před dalšími při sčítání potvrdil před-volební odhady. Kortyš zde získal 24,73 % hlasů, Havíř 20,76 %, třetí v pořadí skončil s odstupem Bohuslav Fliedr se ziskem 13,67 %. Celkem zde zkoušelo štěstí v prvním kole devět kandidátů. Vítěz druhého kola nahradí v Senátu Radko Martínka (ČSSD), kterému končí šestiletý mandát a už znovu nekandidoval.

Druhé kolo o následujícím víkendu bude velmi napínavé. Kortyš sice první kolo vyhrál se čtyřprocentním náskokem, Havíř má však na tradičně levicovém Svitavsku proti němu nepopiratelnou výhodu. Je totiž velmi pravděpodobné, že Havíř ve druhém kole osloví daleko více voličů neúspěšných kandidátů z prvního kola. Svitavsko je letitou baštou sociální demokracie nebo jiných levicových a rovněž populistických stran. Naopak Kortyšovi může ublížit značka „ODS“.

Ilustrační foto
Komentář šéfredaktora: Nic nového pod sluncem, nebo přece jen...