Za týden, ve středu 11. 12. 2013 v 18 hodin, se náměstí, návsi i další místa po celém Česku rozezní pěticí koled: Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal a Pásli ovce Valaši. Kdo bude chtít, může si zazpívat i slavnou písničku Vánoce, Vánoce přicházejí. A protože vlastní iniciativě se meze nekladou, budou možná znít i další koledy a vánoční písně.
Mladkov
Třeba jako v Mladkově. „Máme vybraných asi šestnáct koled, co vydržíme, to vydržíme," říká s úsměvem organizátorka akce Alena Kotyzová. Dospělí účastníci dostanou na zahřátí punč, děti čaj s punčovou příchutí. „Napekli jsme také vánoční cukrlátka," zve do Mladkova. Zpívání tam bude mít „rekordní příchuť", uskuteční se totiž u oficiálně nejvyššího živého vánočního stromu České republiky.
Nejen v Mladkově se zpívalo už loni, repete si dají také v Lanškrouně, Českých Heřmanicích a Lukavici.
Lanškroun
Do Lanškrouna zve na zpívání opět farář Zbigniew Czendlik. Koledy se na farní zahradě budou zpívat stejně jako loni za doprovodu skupiny PPS z Ústí nad Orlicí, „Zibi" účastníkům opět nabídne vynikající svařák. Kdo bude chtít ještě dál zpívat, může zavítat do sálu zámku na tradiční pořad Ve středu se nepeče, ve středu se hraje.
České Heřmanice
V Českých Heřmanicích zve zpěváky k vánočnímu stromu stejně jako loni Iva Kučerová s podporou obce. Jak prozradila, zpěváci by si měli odnést drobnost na památku, obecní úřad se postará o něco na zahřátí. Účastníci by měli zpívat vlastními silami, notu jim pomohou držet drobné hudební nástroje.
Lukavice
V Lukavici projekt Česko zpívá koledy spojí s rozsvěcením vánočního stromu. „Od rána bude v zasedací síni výstava. Další program začne v 17 hodin vystoupením skupiny Amosovy děti, ty budou zpívat vánoční písně, pak vystoupí Lukaváček, následovat bude zpívání koled a ohňostroj. Zároveň s tím budou v hasičské garáži zastupitelé smažit a prodávat langoše," zve do Lukavice starostka obce Ilona Severová. Chybět nebudou domácí žloutkové věnečky a punč.
Žamberk
Naopak v Žamberku lidi pozvou na vychlazené pivo. Zpívat se totiž bude v sále tamního pivovaru, který spolu se základní uměleckou školou zajišťuje program. Ten má být poděkováním rodičům za to, že děti podporují v jejich bohulibých aktivitách a vodí je do „zušky". „Rodičům nabídneme už od 15 hodin prohlídku pivovaru s ochutnávkou našich piv, pro děti máme připravené překvapení," zve Jiří Chmelan. Vystoupí dětský sbor i další tělesa Základní umělecké školy Petra Ebena.
Helvíkovice
Jen o pár set metrů dál se ke zpívání připojí obec Helvíkovice. Zpívat se tam bude u altánu u obecního úřadu. Jak potvrdila Věra Dittertová, při víkendovém rozsvícení stromu se už rozdávaly zpěvníky. Zpěváci se tam sejdou o půl šesté, než si společně zazpívají, mohou si ještě popovídat s přáteli nad teplým nápojem.
Vysoké Mýto
Zpěv koled rozezní i náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě. Zpívat se bude pod taktovkou Mikada a městského úřadu, podrobnosti programu tam ještě dolaďují.
Česká Třebová
V České Třebové na Starém náměstí bude mít projekt Česko zpívá koledy díky iniciativě městského úřadu pestrý doprovodný program. Věříme, že se náměstí zaplní stejně jako při rozsvěcení vánočního stromu. Už od 17 hodin budou pro děti připraveny rukodělné dílny a na zpívání koled o půl sedmé večer naváže ohnivá show. O dobrou pohodu se postará bohaté občerstvení.
Sopotnice
Koledy za týden zazní s podporou sopotnické dechovky také v Sopotnici na farské zahradě. Zpívat se bude u chlebové pece, v případě nepřízně počasí najdou zpěváci úkryt v otevřené „stodole".
Lichkov
Zatím posledním místem, které se k projektu Česko zpívá koledy připojilo, je Lichkov. „Na akci mě upozornila švagrová, zaujala mne a rozhodli jsme se přihlásit. Jsme parta nadšenců, chodíme zpívat do kostela. Zpívat budeme my a děti, které ve středu mají hasičský kroužek. Zkusíme ještě oslovit veřejnost prostřednictvím obecního rozhlasu. Zazpíváme si před hasičárnou u vánočního stromečku. Nebude to nic velikého, ale i kdyby přišlo dvacet lidí, bylo by to fajn," těší se organizátorka z Lichkova Lenka Faltusová.