Poslední dubnový den byl také ve znamení pálení čarodějnic a také dnem, kdy na mnoha místech planou ohnivé vatry. V kombinaci se silným větrem to znamenalo velké riziko požárů. Kvůli obavám z černých scénářů v Praze například pálení čarodějnic vedení města zakázalo úplně. V Pardubickém kraji na taková opatření nedošlo. Hasiči 30. dubna vyjížděli k 21 událostem. Jen málo z nich ale byly požáry.

"Silný vítr zvýšil v poslední dubnový den riziko vzniku požárů. Hned v pondělí v dopoledních hodinách hasiči ze Svitav zasahovali v Javorníku, kde si někdo opékal buřty, špatně uhasil ohniště a opustil ho. Kolemjedoucí cyklisté oheň zpozorovali a oznámili hasičům,"popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Hasiči si k táboráku došli pěšky a jeho zbytky zlikvidovali.

Napilno měli v Pardubicích, kde se poslední dobou rozmohl nešvar kumulace více výjezdů do co nejméně minut. Tentokrát v rozmezí pouchých čtyř minut zasahovali hasiči třikrát: v 13.32 hodin se jednalo o otevření bytu, v 13.33 hodin v centru Pardubic hasiči vyprošťovali uvízlé osoby z výtahu. "V dalších dvou minutách pak další jednotka hasičů vyjížděla ze stanice Pardubice k požáru lesa do Bezděkova. Ohnisko požáru se nacházelo poblíž objektu Armády ČR. Hasiči požár zlikvidovali. Požár způsobily spadlé dráty vysokého napětí do travního porostu," uvedla Vendula Horáková.

Samotná noc byla ale klidná. Vítr se přehnal, požáry od vater se nekonaly. "Krajské operační a informační středisko hasičů v Pardubicích přijalo během noci třikrát oznámení o požáru od projíždějících řidičů, ale po prověření bylo vždy zjištěno, že se jedná o řádně ohlášené pálení. Informace byly včas předány přes hasičský web, zpětně pak telefonicky ověřeny," uzavřela mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Jen v jednom případě hasiči vyjeli na planý poplach a to do Dolní Čermné, kde před dvaadvacátou hodinou nahlásil požár stáje s koňmi, což se ale po příjezdu hasičů ukázalo pouze jako pálení čarodějnic, které v seznamu nahlášených ohňů chybělo.