Životadárný déšť včera konečně svlažil krajinu. Před dnešními čarodějnicemi jak na zavolanou, hasiči varovali kvůli úmornému suchu, které experti označují za nejhorší za posledních 500 let, před rozděláváním ohňů.

Je v tom dost ironie. Když letos konečně před filipojakubskými ohni, narozdíl od minulých let trochu sprchlo a snížilo se riziko požárů, zrušil veřejné radovánky pro změnu nouzový stav s omezením akcí do 10 lidí.

Týká se to i soukromých radovánek na oplocených zahradách, ačkoliv nařízení vlády s formulací o maximálně 10 lidech „na veřejně dostupných místech“ vybízí k dvojímu výkladu.

Podle některých Deníkem oslovených právníků je formulace „na veřejně dostupných místech“ v nařízení o omezení počtu 10 osob skutečně nadbytečná.

„Budeme nadále kontrolovat dodržování vládního nařízení o omezení počtu osob a posuzovat jej vždy individuálně,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Nejhorší sucho za 500 let

Včerejší déšť však na prohlubujícím se suchu, jež začíná být ještě větší problém než v minulých letech, moc nezmění. Hasiči proto rovnou požádali veřejnost, aby tradiční ohně úplně oželeli.

„V Česku je nejhorší sucho za posledních 500 let. Pojďme letos čarodějnice nepálit, prosím. Stejně uschnou. A hasiči vám poděkují,“ uvedli.

Pokud už se je soukromě, v rodinách přesto rozhodnou uspořádat, měli by je pro klid všech nahlásit na webu hasičů paleni.izscr.cz.

Ostatně, hasiči už v minulém týdnu zasahovali hned u několika požárů. Nedopalek cigarety způsobil přesně před týdnem požár skoro hektaru lesa v Janově na Svitavsku. Během následujícího víkendu pak hasiči likvidovali v Pardubickém kraji dalších devět požárů porostů lesů i vyschlých luk.

„Je obrovské sucho, buďte zodpovědní při chování v lesích i na svých zahradách v tomto opravdu suchém období, které se v létě ještě mnohem více prohloubí a bude horší,“ uvedla mluvčí krajských profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Mizerné vyhlídky potvrzují i meteorologové. „V minulých týdnech prakticky nepršelo a pokračovalo slunečné a teplé počasí. Déšť ve druhé polovině tohoto týdne sice zmírní půdní sucho, ale i přesto v mírnější formě bude na 90-95 % území republiky,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.