Jste upoutáni na invalidní vozík, trpíte poruchou zraku, řeči nebo sluchu? Potřebujete jednat s úřady, chcete navštívit muzeum nebo galerii, zajít si do knihovny? Přestože bezbariérovost už dávno není tabu, někde realita za ideálem přece jen pokulhává.

Na druhou stranu najít řešení problému není v některých případech vůbec snadné. Veřejné instituce, jako jsou městské a obecní úřady, galerie, muzea a knihovny, často sídlí ve starších, nezřídka historických nebo přímo památkově chráněných budovách, kde jakékoliv stavební zásahy podléhají památkovému dohledu.

Výtah jako řešení

Vlastníci a správci veřejných objektů proto musejí hledat řešení, která budou v souladu se stavebním charakterem těchto budov.

Pokud to podmínky umožňují, nejjednodušším a nejběžnějším řešením je výtah. Když není možné, tak jako například v budově litomyšlského městského úřadu, vestavět výtah dovnitř, připadá rovněž v úvahu jeho umístění na vnější plášť budovy.

Se zřízením výtahu v budově městského úřadu počítají také v Poličce. „Příští rok vybudujeme nové sociální zařízení v přízemí, které bude bezbariérové, a začneme se stavbou výtahu," přiblížila plány radnice tisková mluvčí Naděžda Šauerová.

Bezbariérový přístup poskytuje rovněž budova B svitavského městského úřadu. „Pouze úřednice z personálního oddělení přijdou po domluvě na recepci," vysvětluje tisková mluvčí Zuzana Pustinová.

Další dvě budovy A a C plně bezbariérové nejsou. Přístup pro imobilní občany je v prvním případě řešen schodolezem. „Před hlavním vchodem je zvonek, který přivolá službu konající strážníky městské policie," popisuje Zuzana Pustinová.

Ve druhém případě se lze bezbariérově dostat na recepci, kam se na žádost příslušný úředník osobně dostaví. „Bezbariérový přístup je ze dvora k recepci a na WC," upřesňuje Pustinová.

Na dotaz, jestli město plánuje větší úpravy například s využitím dotací, tisková mluvčí krčí rameny. „Co se týká dotací, zatím se neřešily, protože bezbariérové úpravy někde nejsou technicky možné a od veřejnosti také žádný podnět nepřišel," uvádí Zuzana Pustinová.

Mobilní zařízení, jako jsou schodolezy nebo plošiny, většinou využívají i kulturní instituce, galerie, muzea, divadla nebo knihovny. „Město nedávno nechalo nainstalovat plošinu pro vozíčkáře na zadní schodiště Smetanova domu, kde se konají koncerty a další kulturní akce," říká litomyšlský tiskový mluvčí Michele Vojáček.

Podobně přistupují k imobilním návštěvníkům na zámku v Moravské Třebové. Lepší možnosti bezbariérového vstupu by chtěli veřejnosti nabídnout i v městském muzeu, které sídlí v historické budově z počátku dvacátého století. Podle vedoucího muzea Roberta Jordána hledají vhodné dotační programy, ze kterých by bylo možné bezbariérové úpravy financovat.

Zcela bezbariérové

Naopak zcela bezbariérové je díky nedávné rekonstrukci, která proběhla před osmi lety, Centrum Bohuslava Martinů v Poličce.

Naprosto ojedinělé možnosti nabízí v letošní sezoně hrad Svojanov. „Nové informační systémy v tabletech a akustických sloupcích zpřístupňují hrad všem zdravotně postiženým. Svojanov je jediným hradem v České republice, který umožňuje návštěvu zrakově i sluchově postiženým bez asistence," přiblížila tisková mluvčí Poličky Naděžda Šauerová. Handicapovaní návštěvníci si mohou samostatně a bezpečně projít 730 metrů dlouhou, speciálně navrženou prohlídkovou trasu.