Při běžném nachlazení nebo chřipce totiž antibiotika nepomáhají. „Zneužívání antibiotik vede k nárůstu rezistence, tedy odolnosti bakterií vůči antibiotikům. Může nastat i situace, že v závažných případech nejsou antibiotika účinná, protože bakterie jsou proti nim odolné," upozorňuje Eva Zálabská, primářka oddělení klinické mikrobiologie Pardubické krajské nemocnice.
Že kampaň proti nadbytečnému užívání antibiotik má ohlas, mohou potvrdit v Nové lékárně ve Vysokém Mýtě, kde pacienti s lékárníky diskutují o vhodné léčbě. „Snažíme se cíleně komunikovat s každým zákazníkem, který přijde s předepsanými antibiotiky. Poradit mu, vysvětlit úskalí. Dokonce se na nás na základě reportáže v televizi obrátila paní, která žádala CRP test," říká lékárnice Lucie Šedová. Jednoduchý krevní test CRP ukáže, zda je nasazení antibiotik na místě.
Nejčastější zdravotní problémy, které teď vysokomýtští lékárníci s pacienty řeší, je běžné nachlazení spojené s rýmou. „Pacienti se snaží své zdraví podpořit i prevencí, a když už musí užívat antibiotika, snaží se k tomu brát i probiotika, která zmírňují nežádoucí účinky antibiotik," dodává Lucie Šedová.
Na pořádání Antibiotického týdne upozornila také lékárna Arnika v České Třebové. I zde se setkávají s lidmi, kteří se snaží být zodpovědní vůči svému zdraví: „Pacienti hodně řeší, zda antibiotika skutečně musí mít, řada z nich se jim vyloženě brání. V tomto směru jsou již edukováni. Že by vyžadovali od lékaře antibiotika, s tím se setkáváme málo," uvedla lékárnice Eva. S recepty na antibiotika se na zdejší lékárnu obracejí lidé častěji zhruba od září, kdy přišly zdravotní problémy se změnou počasí.

Informace od lékárníků:

Kdy užívat antibiotika?

Antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriálním infekcím – nemohou vás vyléčit z infekcí, které jsou způsobeny viry, jako je běžné nachlazení nebo chřipka.

Antibiotika nezabrání virům, aby se šířily na další osoby.

Užívání antibiotik z nesprávných důvodů, jako například proti nachlazení nebo chřipce, pro vás nemá žádný užitek.

Zneužívání antibiotik vede pouze k tomu, že se bakterie stanou odolnými vůči antibiotické léčbě, takže pokud budete vy nebo vaše děti potřebovat antibiotika někdy v budoucnosti, nemusejí již účinkovat.

Při užívání antibiotik se mohou objevit vedlejší účinky, jako například průjem.

Užívejte pouze antibiotika předepsaná vaším lékařem.

Proč užívat antibiotika zodpovědně?

Zbytečné nebo nesprávné užívání antibiotik může způsobit, že bakterie získají odolnost proti antibiotikům. To je zdravotní riziko nejen pro osobu, která antibiotika nevhodně užívala, ale také pro kohokoliv dalšího, kdo se může touto odolnou bakterií následně nakazit.

Antimikrobiální rezistence (odolnost) je schopnost bakterie odolávat účinku antibiotika.

Za posledních 5 let se účinnost antibiotik v důsledku rostoucí odolnosti bakterií vůči antibiotické léčbě významně snížila.

Jakékoliv použití antibiotika způsobí buď zahubení bakterie, nebo se mu bakterie přizpůsobí a stane se vůči němu odolná.

Lidé ani zvířata se nestávají odolnými vůči antimikrobiální léčbě, ale bakterie a další mikroorganismy odolnost získat mohou.
Zdroj: www.lekarnici.cz