„V letošním roce je anketa zaměřena na stromy svobody, stromy, které byly vysazeny u příležitosti výročí vzniku samostatného Československého státu,“ uvedla Lenka Křivská z odboru správy majetku a rozvoje města Lázně Bohdaneč. Soutěžit bude dvanáct kandidátů z jedenácti krajů.

Lípu srdčitou z lázeňského města na Pardubicku vysadili 28. října roku 1968 dva bohdanečští učitelé společně se svými žáky v den 50. výročí vzniku Československa. Zasazení lípy muselo proběhnout klidně, jelikož v Bohdanči byla umístěna sovětská vojska. Proto se do výsadby učitelé s žáky pustili ve 13 hodin, kdy byla většina Bohdanečských v zaměstnání. Poslední sovětský voják opustil Lázně Bohdaneč třiadvacet let poté, ale lípa, která má v obvodu 195 centimetrů, na náměstí roste dál.

Tichá bojovnice, jak je lípa nazvaná, má hlasovací číslo 7, zájemci ji mohou podpořit podepsáním hlasovacího archu či zasláním textové zprávy. Peníze, které se z hlasování nasbírají, chtějí místní použít na pamětní desku, na výsadbu další lípy na náměstí a také na tvorbu propagačních materiálů, které budou informovat o všech lípách svobody v katastru města.   (las)

Ilustrační foto
Z rytířských sálů zmizí akce, vzniknou nové expozice