Šestnáct milionů korun za rok. Přesně tolik nasypali do městské kasyv Litomyšli řidiči, kteří nedodržují rychlost. Jejich hříchy zaznamenaly radary.

Denně tady zachytí sto šoférů, kteří nejedou městem padesátkou. O prázdninách a dovolených se počet ještě zdvojnásobí. Litomyšl chystá další krok proti bezohledným řidičům. Kamery na světelné křižovatce natočí ty, kteří tudy sviští na červenou.

„Budeme hlídat světelnou křižovatku, protože máme zkušenost, že jízda na červenou je poměrně častý přestupek, a to zejména při jízdě z kopce ve směru od Svitav. Jde o velmi nebezpečný nešvar kamionů,“ řekl místostarosta Radomil Kašpar. Kamery přibudou na světelné křižovatce příští rok v březnu. „Naším cílem není řidiče pokutovat, ale kamerami je chceme odradit od porušování zákona,“ podotkl místostarosta.

Už téměř dva roky jsou na třech místech v Litomyšli úsekové radary. Za rok přinesly do městského rozpočtu šestnáct milionů korun. Radary hlídají frekventovaný průtah městem - silnici I/35 ve směru na Svitavy, silnici u nemocnice ve směru na Poličku a ulici u gymnázia a základních škol.

Počet radarů v Litomyšli ale zřejmě brzy vzroste. „Zvažujeme úsekové měření rychlosti také na Zahajské ulici. Je to nešťastná ulice, kde jsou úzké chodníky a auta tady jezdí rychle z kopce. Ulice není moc široká, proto jsme snížili rychlost na třicítku, ale ani to moc nepomohlo. Další ambice, že bychom si hráli na policejní město, už ale nemáme,“ uvedl Radomil Kašpar.

Většinu obálek s modrým pruhem odesílají z litomyšlské radnice mimo svitavský okres. „Místní lidé si už zvykli. Jsou tam adresy od Šumperku ke Karlovým Varům. Mám známé za sokolovnou a opravdu si chválí, že se to hlukově zlepšilo a mají větší klid. Pro město je zklidnění dopravy významné plus,“ dodal starosta Daniel Brýdl.

Dobrá injekce

Výtěžek z pokut za rychlost významně posiluje městský rozpočet. Dříve vydělávaly městské lesy, ale ty se po napadení kůrovcem staly podle místostarosty spíše prodělečnými. „Připravujeme rozpočet na příští rok a kdybychom neměli peníze z pokut, měli bychom velké problémy,“ přiznal Kašpar.

Červená vyjde draho

A velké peníze by mohly do kasy přinést i pokuty vybrané za jízdu na červenou. „Pokud řidič nerespektuje světelné značení, hrozí mu pokuta na místě ve výši až 2500 korun a pět bodů z řidičského oprávnění. Pokud toto jednání zopakuje v průběhu jednoho roku, hrozí mu pokuta ve správním řízení až ve výši 7500 korun,“ informoval policejní mluvčí Ondřej Zeman.