„V celé České republice je zřízeno 71 babyboxů, v našem kraji máme tři. S Ludvíkem Hessem jsme probírali nejen smysl a poslání těchto schránek, ale také jejich dostupnost na území našeho kraje. Z diskuze vzešlo, že společně prověříme možnost zřízení dalšího babyboxu v regionu, konkrétně je nyní v úvaze areál nemocnice v Chrudimi,“ uvedl radní Ladislav Valtr.

První babybox, tedy schránka, kam může matka v tíživé životní situace anonymně a beztrestně odložit dítě, byl otevřen na Mezinárodní den dětí 1. června 2005 v Praze.

Od té doby již schránky zachránily 160 dětí, z toho jedenáct v letošním roce.

V Ústí nad Orlicí, kde byl babybox zřízen v roce 2008, byly odloženy tři děti, v Pardubicích to bylo od stejného roku dětí šest.

Do svitavského babyboxu, kteří byl zřízen v roce 2014, prozatím žádná matka dítě neodložila.

Babybox je schránka přístupná z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy do něj někdo dítě vloží, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Zatím posledním odloženým dítětem v Pardubickém kraji byla holčička, kterou matka uložila do schránky před necelým rokem v Pardubicích. Dítě bylo zabalené ve starém ženském oblečení.

Babydědek Lu, jak si přezdívá iniciátor českých babyboxů Ludvík Hess, se setkal v Pardubicích s krajským radním Ladislavem Valtrem a na svém webu se zmínil kromě Chrudimi i o dalším městě. „Věřím, že babyboxy v Chrudimi a v České Třebové jsou jen otázkou času. Děkuji radnímu Ladislavu Valtrovi a hejtmanovi Martinovi Netolickému za vstřícný přístup,“ uvedl.

V pátek byl slavnostně otevřen zatím poslední babybox nové generace v Čechách, a to v Ústí nad Labem.