Čtyři sta domácností

Jako první nabídlo občanům a podnikatelům možnost se sdružit kvůli snížení účtů za elektřinu a zemní plyn město Ústí nad Orlicí. Veřejnost měla zájem a aukce byla úspěšná: „Měli jsme ohromnou radost. Naši občané ušetřili 2,6 milionu korun, což bylo skoro devět-advacet procent z původní částky, kterou dosud platili," bilancuje starosta města Petr Hájek.
Do první aukce pro občany z Ústí se zapojilo 442 domácností. Obecně platí, že čím větší poptávka, tím lepší ceny mohou dodavatelé nabídnout. Do této aukce pořádné firmou eCentre se celkově napříč republikou zapojilo přes čtyři tisíce domácností a společně ušetřily přes 40 milionů.
Na pořadatelskou společnost se pak obraceli další lidé z Ústí, kteří se chtěli k aukcím pořádaným každý měsíc připojit. „Rádi bychom tady časem otevřeli stálé kontaktní místo, aby lidé měli možnost za námi přijít kdykoliv," naznačil trvalejší spolupráci s Ústím nad Orlicí Martin Dulai z firmy  eCentre.
Tu potvrdil také ústecký starosta, město plánuje druhé kolo přihlášek na podzim. Harmonogram i scénář by měl být stejný jako v prvním kole. „Radnice  opět zaštítí sběr dat a postará se o veškerou propagaci této aukce," uvedl Petr Hájek s tím, že přihlášené domácnosti – čím více jich bude, tím lépe – budou zapojeny do některé z dalších aukcí. Ty fungují podobně jako dražba, s tím rozdílem, že dodavatelé energií snižují své nabídky směrem dolů. Aukce se koná v jeden čas na internetu.

To tu ještě nebylo

Pro veřejnost se rýsuje jedna hodně zajímavá novinka, totiž možnost ušetřit nejen na energiích, ale i za telefon. „Chceme zkusit podobnou aukci i na telekomunikace, to znamená operátory mobilních telefonů. Cítíme, že zatím je to pole neorané," podotkl   Petr Hájek. Ústí nad Orlicí se sdružený nákup pro městský úřad a příspěvkové organizace města výrazně vyplatil, poprvé před dvěma lety přinesl dokonce padesátiprocentní snížení tehdejších nákladů za telekomunikační služby a úspory vykázaly i další společné  nákupy.

Podle vedení města Ústí je společný nákup energií prostřednictvím e-aukce pro občany službou přínosnou a je dobře, že společnost eCentre tento nový trend ve spolupráci s městem Říčany začátkem letošního roku rozjela. „V dnešní době je to pro každého obyčejného člověka velká pomoc," dodal Petr Hájek.
První elektronickou aukci  už má za sebou i Česká Třebová. Přihlásilo se zhruba 260 rodin. Pro dvaatřicet z nich, a spolu s nimi pro obyvatele dalších měst, se energie dražily už v září. Dosažená úspora činí dvacet procent. Zbývající domácnosti budou zařazeny do říjnové aukce.
Pro občany Letohradu (a dalších měst a obcí v okolí) pořádala elektronickou aukci společnost Marandis. Zde spojilo síly celkem 227 domácností v případě elektrické energie a 91 domácností v případě  zemního plynu.

Bez sankcí a poplatků

„Úspory u obou komodit aukce dosáhla, zhruba 20 až 25 procent ze soutěžitelné složky obou komodit," hodnotí starosta Letohradu Petr Fiala a dodává: „Osobně přístup společnosti i vysoutěženou cenu hodnotím pozitivně, jednak pro výši dosažených úspor, ale zejména pro skutečnost, že pro zdejší občany to zajišťovala společnost, která dala opravdu dobré podmínky: žádný poplatek ani sankce pro lidi při neuzavření smlouvy, jejich svobodné rozhodnutí zda uzavřou smlouvu s vysoutěženým dodavatelem až po proběhnutí soutěže, smlouva jen pro rok 2014. Tedy tato společnost nepatří do těch, o kterých se psalo v médiích."
Kritika zazněla například na vysoké sankce, kterými se jistí některé  společnosti, pokud by chtěl zájemce odstoupit  od smlouvy, nebo na nevýhodnost smluv, pokud ji musí podepsat na dva až tři roky. Petr Fiala považuje za důležité soutěžit cenu pouze na jeden rok. „Bude-li o aukci mezi občany i v příštím období zájem, bránit tomu nebudeme," dodal.
Společnost, která zorganizuje elektronickou aukci, už mají vybranou i v Králíkách, kde původně měl proběhnout nákup elektrické energie a plynu pro občany Králík prostřednictvím komoditní burzy. Jak Orlickému deníku řekl místostarosta Antonín Vyšohlíd, zájem o společný nákup projevilo 52 domácností, aukce se uskuteční v říjnu.

Významné úspory

Ušetřit na energiích se nesnaží jen domácnosti či vedení města, ale i celá sdružení. Například sdružení obcí Orlicko pro své členy (města, obce, ale i jejich organizace či spolky) nakupovalo energii prostřednictvím Komoditní burzy v Kladně. „Přínos to bezpochyby je, u nově soutěžených jsou významné úspory, například u Základní školy U Dvora v Letohradu 200 tisíc korun, a u těch, co soutěžili již dříve, nedochází k nárůstu," uvedl Petr Fiala, předseda Sdružení obcí Orlicko.