„Dokud bude mít můj doktor jen Astru, tak na očkování nejdu. Nechci jít do rizika,“ říká sedmdesátiletá Marie z Moravské Třebové. Podobně hovořila i zdravotní sestra Pavlína z Chrudimi, ale ta nakonec dostala první dávku vakcíny Pfizer.

Někdo ale druh vakcíny neřeší, protože v očkování vidí rychlejší návrat k normálnímu životu. „Chci se co nejdříve vrátit do školy a znovu učit své žáky ve třídě a ne na dálku přes počítač. A taky chci cestovat. Věřím odborníkům, že vakcína Astra Zeneca je bezpečná,“ tvrdí Petr z Ústí nad Orlicí, který učí na základní škole.

V Pardubickém kraji si ale mohou lidé vybrat vakcínu snadno. Očkovací centra v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí očkují vakcínou od společnosti Pfizer. Nově otevřená očkovací centra v Brandýse nad Orlicí, Jevíčku a Rybitví mají vakcínu Moderna, stejně jako Hamzova léčebna v Luži. Modernou byli naočkováni rovněž klienti domovů pro seniory a sociální pracovníci. Očkovací centrum na Seči nabízí vakcínu Astra Zeneca. „V posledním březnovém týdnu zahájíme očkování v dalších třech příspěvkových organizacích, a to v Albertinu Žamberk, Nemocnici následné péče v Moravské Třebové a Vysokomýtské nemocnici. V centrech by mohlo začít očkování v týdnu od 29. března v návaznosti na potvrzení dodávky vakcíny Moderna,“ informuje Matoušková.

Některé státy v Evropě očkování Astrou pozastavily. Podle českých odborníků je ale vakcína bezpečná. Stejně hovoří i praktici v Pardubickém kraji, i když i oni se setkávají s lidmi, kteří se kvůli této vakcíně odhlašují.

„Po mediálním humbuku se nám minulý týden odhlásila jedna paní, tento týden odmítla z důvodu nedůvěry v očkovací látku jedna pacientka, pár dalších vyčkává. Většina oslovených se sice zeptá, čím očkujeme, ale očkovací látku příliš neřeší. Pokud ano, vysvětlíme jim, že se jedná o dobrou vakcínu, která má naši plnou důvěru,“ vysvětluje Irena Přichystalová, praktická lékařka z Litomyšle.

Absolvovala odborný webinář a nevidí důvod, proč Astru Zenecu stahovat z očkování. „Je bezpečná a hlášený výskyt embolií je srovnatelný s Pfizerem a hlavně nižší než v populaci. Nikoho ale nenutíme,“ dodává lékařka.

Pardubický kraj získá v dohledné době ještě vakcínu Johnson & Johnson, ale ta není podle odborníků tak účinná. Podle lékařů je nyní důležitá rychlost vakcinace. Irena Přichystalová proto očkuje i v sobotu. Minulou sobotu zvládla naočkovat šedesát lidí a stejné množství má v plánu i na tuto sobotu.

O víkendu se bude očkovat i v pěti centrech, protože Pardubický kraj získal tento týden zhruba o dva tisíce dávek Pfizeru navíc oproti avizovanému počtu.

„Posilujeme očkování i na víkend, abychom rozmrazenou vakcínu od společnosti Pfizer okamžitě vyočkovali. Přitom kdybychom dostávali to, na co máme nárok, mohli bychom oočkovat o deset tisíc lidí více. Škoda, že se "tam nahoře" nepřistupuje ke všem stejně,“ komentuje současnou situaci Michaela Matoušková, krajská radní pro oblast zdravotnictví.

Na druhou stranu v příštích týdnech dostane kraj méně vakcíny Astra Zeneca, kterou zatím jako jedinou mohou očkovat praktičtí lékaři.

V Pardubickém kraji je aktuálně naočkováno přes 56 tisíc lidí.