Dopravní zácpy, přeplněná parkoviště a fronty u pokladen. To vše způsobilo nedávné otevření Stezky korunami stromů u Janských Lázní v Krkonoších. Celkem jsou tyto unikátní rozhledny v Česku tři a bez nadsázky se z nich staly turistické hity našich hor.

Hlavní výhodou těchto atrakcí je fakt, že jsou bezbariérové, což z nich dělá ideální cíl pro rodiny s kočárky nebo starší lidi. Jejich návštěva ale dokáže udělat pořádný průvan v peněžence. Rozhodně totiž nejde o charitativní projekty postavené pro radost českých a jiných turistů.

Jeden lístek pro dospělého stojí minimálně 200 korun a platit musejí už děti nad tři roky, přičemž vstupné v Česku je v podstatě stejné jako v Bavorsku. Další výdaje jsou pak za parkování, lanovku nebo třeba tobogany, a když k tomu připočteme oběd, tak z rodinné karty se během dvou hodin vypaří víc než tisícovka.

Výše vstupného spojená s neutuchajícím zájmem turistů dělají z těchto atrakcí doslova továrny na peníze, alespoň to tak vypadá podle účetní uzávěrky firmy Stezka korunami stromů. Společnost, která provozuje stejnojmennou atrakci na Lipně, utržila za finanční rok končící v dubnu 2016 přes 48 milionů korun a její čistý zisk přesáhl 21 milionů. A ještě předtím, v roce 2015, si společníci firmy vyplatili nerozdělený zisk za necelé tři roky provozu ve výši 30 milionů korun.

Stezky kromě nádherných vyhlídek na hory lákají turisty i na adrenalinové atrakce, hlavně na tobogany a všelijaké lávky, přechody po trámech a sítích. Mají také naučnou funkci, po trasách jsou rozmístěné cedule, které informují o okolní přírodě a dalších zajímavostech.

Dolů se můžete svézt tobogánem

Jednoznačně nejlepší scenérie a další superlativy nabízí Stezka v oblacích nad obcí Dolní Morava u Králického Sněžníku. V porovnání s ostatními stezkami stojí nejvýš, je nejvyšší a má nejdelší tobogan.

Stezka se vypíná na svazích hory Slamník v nadmořské výšce 1116 metrů a díky poloze téměř na hřebenech je z ní strhující výhled na okolní horské masivy a do nížiny. Spletitá konstrukce, která se honosí titulem Stavba roku 2016, dosahuje výšky 55 metrů, přičemž na vrchol vede dřevěný chodník dlouhý 710 metrů. Dolů se pak můžete svézt toboganem o úctyhodné délce 100 metrů.

Rozhledna otevřená v prosinci 2015 nabízí ještě další originální atrakce, zajímavé jsou rukávy z hustých sítí, jimiž se dá prolézt z jednoho patra do druhého, a mimořádně populární je na samotném vrcholu visutá plošina s lanovou sítí uprostřed, ze které návštěvníci vidí do hloubky přímo pod sebe. Plošina je přirozeným centrem celé stezky. Lidé postávají okolo a dodávají si odvahu, aby na síť vstoupili, pak po ní opatrně chodí, nebo si na ni lehají a dělají si selfíčka.

Ke stezce se jako k jediné nedostanete jakýmkoli motorovým vozidlem, pouze pěšky, na kole nebo sedačkovou lanovkou. Na ní se mohou převážet kola i kočárky. Vlekaři kočárek prostě naloží na volnou sedačku a nahoře zase vyloží. Poblíž věže stojí samoobslužná restaurace Slaměnka, z jejíž venkovní terasy je mimochodem také nádherný výhled.

První rok provozu přilákala atrakce 200 tisíc lidí, což dvojnásobně předčilo plány provozovatelů. V nejexponovanějších letních dnech rostla návštěvnost k sedmi tisícům turistů. Jenom pro zajímavost – název Dolní Morava je odvozen od řeky Moravy, která pramení pod Králickým Sněžníkem. Obec leží v severovýchodním cípu Pardubického kraje.

První svého druhu

Jedinečný kruhový výhled na Novohradské hory a hlavně na Lipenské jezero obklopené šumavskými hřebeny uvidíte také z vrcholu Stezky korunami stromů Lipno na hoře Kramolín. Rozhledna je proto zdatným soupeřem Dolní Moravy. Pokud se pohybujete po Šumavě, rozhodně si ji nenechte ujít.

Stezka ve výšce 901 metrů nad mořem vznikla v červenci 2012 jako první atrakce svého druhu u nás. Je vysoká 40 metrů a na její vrchol vede 675 metrů dlouhý chodník, není ale zcela bezbariérová. Do úplně nejvyššího patra se totiž návštěvníci dostanou jen po schodech. Z adrenalinových atrakcí je největším lákadlem 52metrový tobogan, který se vine středem věže.

K rozhledně se dostanete pěšky, na kole, lanovkou nebo takzvaným stezkabusem. Poblíž ní se můžete nasytit a napít v restauraci hotelu Kramolín nebo v sousedním stánku se zahrádkou.

Lipenská stezka se zařadila mezi největší turistické magnety Jihočeského kraje i celé země. Loni přitáhla 312 tisíc lidí, což ji v žebříčku agentury CzechTourism zařadilo na 29. místo návštěvnosti v České republice.

Jak se dostat na Stezku v oblacích Dolní Morava: Můžete se k ní dopravit lanovkou, nebo se sem dostanete jednou z pěších tras.

Vstupné: Plné: 200 korun, rodinné: 500 korun.

Otevírací doba: v letní sezoně od 9 do 18 hodin.

TIP Deníku: Z Dolní Moravy se můžete vydat na nejvyšší vrch v okolí, jímž je Králický Sněžník. Pozor ale. Na sníh tu narazíte osm měsíců v roce.

Jak se dostat na Stezku v oblacích Lipno: Až do areálu se autem nedostanete. Zaparkujte v Lipně nad Vltavou a pokračujte dál stezkabusem nebo lanovkou.

Vstupné: Plné: 210 korun, rodinné: 550 korun.

Otevírací doba: v letní sezoně od 9.30 do 19.00.