„Jsem moc ráda, že jsem si mohla znovu zazpívat ve městě svého prvního divadelního angažmá," uvedla trojnásobná vítězka ankety Zlatý slavík. Ve čtvrtek vystoupila ve zcela zaplněném Ideonu.

„Málokdy se rozmýšlím, kam jedu, ale tentokrát jsem si říkala, že je hezké, že právě do Pardubic, kde jsem začínala a teď tu skoro i končím," poznamenala Marta Kubišová.

Legenda končí

Legenda českého hudebního nebe chce v listopadu na své 75. narozeniny symbolicky uzavřít svou uměleckou dráhu.

„Člověk si musí uvědomit, kolik mu je let. Nechci přeceňovat síly. Teď byl pro mě varovným prstem náhlý odchod Věry Špinarové. Kdyby bylo po mém, tak bych určitě pokračovala hned po tom, co mě dcera chytila doma s infarktem. Ono by se mi zase udělalo lépe a já bych opět cestovala a zpívala. Jenže na tohle všechno si musíte být jisti svými silami," řekla Marta Kubišová.

„Má poslední setkání s posluchači jsou krásná. Ale mám spoustu alb, takže mají co poslouchat, když si mě budou chtít připomenout," vysvětlila zpěvačka, která měla našlápnuto k hvězdné kariéře v zahraničí – nebýt roku 1968 a okupace vojsk Varšavské smlouvy.

Její píseň Modlitba pro Martu se stala symbolem odporu proti tomuto kroku. O dva roky později byla režimem donucena přerušit svou uměleckou činnost, což trvalo do Sametové revoluce v roce 1989.

„Teď žiju koncert od koncertu. Po infarktu mi jich paradoxně nasmlouvali spoustu, tak doufám, že to přežiju," usmívala se Kubišová, která po svých 75. narozeninách hodlá hlavně odpočívat. Kromě toho se chce věnovat psaní své autobiografické knihy.