K jeho další propagaci od začátku letošní sezony slouží i první informační brožurka s názvem „Historie a současnost Nového zámku u Lanškrouna“, v níž jsou i zajímavé informace získané z překladů historických listin.

Letošní rok je pro památku důležitý, rozhoduje se totiž o přidělení dotace na další opravy a vybudování výtahu. Měl by být vybudován prosklený střešní ochoz, z kterého by byl opravdu zajímavý rozhled a který by byl díky výtahu přístupný i handicapovaným. Zámeček by se tak stal jednou z mála rozhleden v zemi dostupných imobilním občanům.

Oslava zahájení 4. roku provozu se nesla v akčním a sportovním duchu. Nejdříve divákům přijeli předvést ukázky své práce profesionální i dobrovolní hasiči z Lanškrouna. Předvedli i vyprošťování osoby z havarovaného vozidla. Dobrovolní hasiči pak pustili proud vody a půjčovali dětem proudnici, aby si mohly vyzkoušet, jak těžké je ji udržet. Hlavním programem byly bojové ukázky a střelnice Airsoft týmů. Na střelnici si mohli všichni zájemci prohlédnout a vyzkoušet manuální i elektrické repliky používaných zbraní, ze kterých se ovšem střílí plastovými kuličkami. Pod dohledem zkušených členů týmů si to děti i jejich rodiče s velkým zaujetím zkoušeli celé odpoledne. „Vedoucí týmu z Lanškrouna mi slíbil dát do aukce k charitativní akci Knoflíkiádě, která bude 21. srpna, tři poukázky na zapůjčení kompletní výzbroje a výstroje a účast na tréninku s týmem a také jednu zbraň,“ dodala kastelánka Krasava Šerkopová.

V kavárně v přízemí při příležitosti oslavy proběhla vernisáž prodejní výstavy obrazů autorek Michaely Baranové ze Štibořic u Brna a Soni Valentové z Lanškrouna. Děti se mohly už tradičně vydovádět na skákacím hradě.

Nejbližší akcí na Zámečku bude 24. července Šermířský den, kdy se představí šermířská sdružení Balestra a Rytířů krále Jana. Diváci se mohou těšit na rozhodně zajímavou podívanou.

První sobotu v červenci se odpoledne na Zámeckém vrchu konala tradiční oslava zahájení dalšího roku provozu, tentokrát už čtvrtého. Minulé roky byly bohaté na události, ten letošní je od začátku ovšem zatím nejzajímavější.
Dovolte mi nyní trochu připomenout dění v právě uplynulém třetím roce provozu.

Za velkého úsilí nás všech, vlastníků Zámečku, provozovatelů občerstvení i mého se na podzim podařilo dokončit opravy přízemní místnosti a koncem listopadu začal prozatímní provoz v zámecké kavárně v přízemí, která se později rozšíří ještě o další hostinskou místnost pro přibližně 30 hostů s dětským nafukovacím koutkem.

Jaký byl třetí rok provozu


Zámeček je opravdu unikátní v několika směrech, což mi potvrdili i reportéři, kteří k nám jezdí. Když se jich zeptám, s čím je srovnatelný, odpovídají, že s ničím, že rozhledny nemají takové úžasné sklepení, navíc je to barokní památka s pohnutou minulostí. A pokud se podaří vybudovat prosklený ochoz ve střeše, tak by to byla příležitost pro všechny, kteří se nyní z výšky podívat nemohou, nebo jen na několika málo místech, rozhled do krajiny je ovšem ze střechy opravdu nádherný.
Pokud by se mi podařilo sehnat sponzorskou pomoc, ráda bych udělala v třetím patře výstavku fotografií, které se za ty tři roky podařilo vyfotit právě ze střechy Zámečku. S jednou z nich jsem se na podzim také umístila na krásném třetím místě v soutěži „Podívejte se na Pardubický kraj vaším objektivem“, v konkurenci i profesionálních fotografů jsem tak pěkné umístění vůbec nečekala, tím více mě potěšilo. V plánu je také fotografická výstavka s názvem „Praha, jak ji neznáte“, doufám, že se ji podaří realizovat v příští sezoně, pokud ovšem na ni dokáži sehnat prostředky.

V prosinci byli na Zámečku dvakrát reportéři z Českého rozhlasu kteří natáčeli povídání o Zámečku i o Rudolticích do pořadu „Posvícení“, jejich prosincové nahrávky se dají poslechnout na webových stránkách rozhlasu Pardubice. V čerstvě opravené kavárně proběhlo první divadelní představení dětí z Jiráskovy školy, které zahrály moc pěknou scénku „Betlém“. Pozváni byli všichni, kteří nám a Zámečku pomáhají. Rok zakončila po dlouhých letech opět Silvestrovská oslava.
V lednu majitelé seznámili veřejnost se svým projektem stavby Delfinária, který vyvolal hodně různých názorů a vzbudil velkou pozornost. V současné době mohu uvést jen to, že na Zámečku Delfinárium stát z několika důvodů nebude. O tento projekt však projevila zájem jiná místa, na některém z nich v naší republice nakonec pravděpodobně realizován bude.

Zámecké záhady a potíže


V únoru se začal řešit „záhadný kruh ve sněhu“, který vyvolal nejen zájem široké veřejnosti. Přesto, že jsme se o to nijak nesnažili, tak tato záhada velice zaujala i média, její nakonec úsměvné a celkem nečekané vysvětlení si mohou návštěvníci prohlédnout při prohlídce Zámečku. Nakonec nám ten 38 let starý kbelík od asfaltu ještě pomohl s prezentací Zámečku.

Letošní velmi deštivé jaro komplikovalo přípravy na sezonu i pokračující práce na dostavbě dalších provozních prostor zámecké kavárny v přízemí. Po vydatných deštích bylo ve sklepení tolik vody, že jsem to za ty tři předchozí roky ještě nezažila, i když v minulosti se to prý občas stávalo. Bohužel voda také způsobila sesuv jedné zdi ve sklepení, z které začaly vypadávat velké balvany. S vyřešením této situace pomohl radní Pardubického kraje M. Stejskal, který velice rychle poskytl potřebné prostředky z fondu na opravu havarijního stavu památek a přijel se i osobně na doslova promočené sklepení podívat. Když se při prohlídce přesvědčil, jak moc voda a mráz tyto unikátní podzemní prostory ničí, slíbil v příštím roce pomoci se získáním dotace na zaizolování alespoň těch nejvíce poškozených míst, kudy voda do sklepení vniká, což mě velice potěšilo.

Nové výstavky ve věži i sklepení


Ve sklepení je přes velké vlhko opět výstava „Maximální fotografie“, jejíž už třetí ročník pořádá opět fotoklub Lanškroun. Návštěvníci si mohou prohlédnout zhruba 30 fotografií. Když se přišli podívat jejich autoři a viděli, jak po nich teče voda, pochopili, proč musí být na plastových plachtách. I když dlouho neprší, ve sklepení je velká vzdušná vlhkost.

Ve věži se instalovaly různé výtvarné výstavky, v druhém patře návštěvníci obdivují pestrost obrázků i trojrozměrných výrobků žáků Základní a mateřské školy z Damníkova. V třetím patře vystavují své výtvarné práce děti, které chodí do zájmových kroužků Domu dětí a mládeže Kamarád z České Třebové. Také se tam bude letos natáčet videoklip.

V kavárně v přízemí je stálá prodejní výstava obrazů dvou autorek z Brna a Lanškrouna.
Informace o programu dalších čtyř větších připravovaných akcí: 31. 7. Iron Festu, 14. 8. Country odpoledne, 21. 8. Knoflíkiády, při které proběhne i pokus o rekord, a 18. 9. Mystické noci, jsou na www.novyzamek.info, nebo na tel: 776 642 277.

Pokusu o rekord se mohou už nyní účastnit všechny děti, které by navlékly na plocho, skrz dírky knoflíky velké jako dvoukoruna a větší na pevný provázek, daly na něj cedulku s jménem, věkem a adresou a poslaly na adresu: Nový zámek 159, 561 25 Rudoltice, heslo Konoflíkiáda. Mohou je také dovézt nebo donést přímo na Zámeček v otvírací době nebo nechat v přestěhovaném lanškrounském infocentru, které je nyní kousek od náměstí v ul. Boženy Němcové.
Všechny návleky se spočítají a sváží a vznikne dlouhá knoflíková šňůra, s kterou se pokusíme o zápis do české knihy rekordů při celodenní zábavné akci 21. 8. s bohatým programem.

Autoři tří návleků s největším počtem knoflíků budou odměněni pěknými cenami. I vítězové dalších dvou doprovodných soutěžích o to, kdo přijde v oblečení pošitém co nejvíce knoflíky a kdo si vyrobí pokrývku hlavy s co největším počtem knoflíků. Jako součást tří prvních cen bude obléknutí bublinářem do velké bubliny a profesionální vyfotografování na památku.

Srdečně zvu všechny na prohlídku Zámečku, posezení pod věží nebo na některou z akcí.

kastelánka Krasava Šerkopová