Tato významná technická památka seznamuje návštěvníky nejen s historií stavby samotné, ale také s historií vápenky v Prachovicích, s počátky vápenictví v Železných horách i s tím, co je vlastně vápenec. Zajímavým zážitkem je i pohled do komína zevnitř. Vápenka se nachází na západním konci města, od vlakového i autobusového nádraží je vzdálená jen zhruba deset minut pěší chůze. Památka je otevřena až do konce září od úterý do neděle vždy od 10 do 17 hodin.

Světelná instalace, hudba i divadlo

Orlické hory - Konec týdne od pátku do neděle bude v Neratově patřit už 4. ročníku festivalu Menteatrál, který se dlouhodobě zaměřuje na prezentaci a rozvoj spolupráce s profesionálními soubory, které pracují s lidmi s mentálním postižením. Letos bude zaměřen na českou a slovenskou scénu a její propojení, skrze divadelní program i odborné diskuze. Divadelní i hudební program bude probíhat ve velkém šapitó na louce uprostřed malebné obce. Neratov a okolí znovu po několika letech rozzáří noční světelná instalace, a to v noci ze soboty na neděli.

Hrady rozzářila Lucie Bílá

Kunětická hora - Na hudebním festivalu Hrady CZ, který se v pátek a v sobotu konal na pastvinách pod hradem Kunětická hora, vystoupila řada známých účinkujících. Mezi nimi i zpěvačka Lucie Bílá s kapelou Arakain. Při jejich hitu Zimní královna se rozzářilo publikum, které svítilo mobilními telefony. Interpreti se pak od fanoušků dočkali zasloužených ovací. Silnou atmosféru měl i koncert zpěvačky Anny K. či legendární skupiny Olympic, jež vznikla už v roce 1962, a je tak starší než většina návštěvníků, kteří si ji v pátek přišli pod Kunětickou horu poslechnout.