Přihlásila se družstva z Dětských domovů i družstvo dospělých, Klub onkologických pacientů z Pardubic už navlékl přes 10 000 knoflíků, jak mi napsali. Je jich na pevný provázek skrz dírky potřeba navléknout co nejvíce, aby vznikl pořádný rekord, který jen tak někdo nepřekoná.

Vytváříme první světový rekord
Z Londýna přišlo potvrzení pokusu o světový rekord a informace, že byla na navlékání knoflíků založena nová kategorie, protože ani ve světě ještě nikdo knoflíky nenavlékal. Jsme úplně první a rekord vlastně vytváříme pro všechny, kteří se ho potom mohou snažit překonat.
Lidé mi nosí a posílají volné knoflíky a ty zase mohu poskytnout všem, kteří chtějí navlékat.
Do soutěží v navlékání knoflíků se zatím přihlásila družstva i z dětských domovů, Dráčata z DD Litoměřice, Okurky z DD Znojmo, Človíčci ze stacionáře v Ústí nad Orlicí, knoflíky navlékají i děti z DDZŠ z Kostelce nad Orlicí, zájmový útvar Šikula z DDM Poděbrady, družstvo Knoflíkáři z Náměště na Hané, Šikulové ze speciální školy v Ústí nad Orlicí. Pro děti z této školy začala sbírka na novou keramickou pec na loňské akci a nyní už se podařilo sehnat téměř celou částku a pec si škola bude brzy moci koupit.
Navlékají i klienti Domova pod hradem Žampach, pro sedm z nich je určen výtěžek z aukce na letošní Knoflíkiádě. Navlékání je prý velice baví, říkali mi to, když jsem se za nimi přijela podívat. Bylo vidět, jak velice se snaží, i když jim to dá hodně práce.

Komu budeme letos pomáhat?
Protože letos při druhém ročníku charitativní akce Knoflíkiáda se budou při aukci i jinak sbírat finanční prostředky na asistenční službu pro sedm klientů z Domova pro osoby s kombinovaným zdravotním postižením pod hradem Žampach, zajela jsem do domova podívat. Poprvé jsem se tak setkala se všemi sedmi klienty, Romanem, Janou, Markem, Tomášem, Jaroslavem, Jiřím a druhým Jaroslavem. Viděla jsem, že prostředky na asistenční službu opravdu potřebují. Pokud mají jet na rehabilitační nebo ozdravné pobyty pro ně nezbytné, musí je doprovázet asistent. Velice by mě potěšilo, kdyby se díky letošní sbírce podařilo pro každého klienta získat minimálně 11 000 korun, které by stačily na víc jak sedm dní rehabilitačního pobytu. Doufám tedy, že se podaří získat částku nejméně 77 000 korun.

Kominíček přináší štěstí a pomáhá
Jsou to zase dvě sedmičky, protože jak se zdá, sedmička která od začátku provozu Zámeček provází, bude asi opravdu šťastné zámecké číslo. Tak aby sedmička provázela i letošní ročník Knoflíkiády, aby se nám také vydařil a hlavně splnil svůj účel. Maskotem letošního ročníku se stal roztomilý kominíček, výrobek chráněné dílny Ponny Dekor z České Třebové, s kterou úspěšně spolupracuji od jejího založení. Díky jejich výrobkům, které prodávám, získávám prostředky i na zimní provozní náklady Zámečku, o který se jako kastelánka starám. Protože mi nikdo náklady nehradí, ani na ně nepřispívá, tak se snažím získat prostředky, jak to jde. A při prodeji kominíčků a dalších pěkných výrobků třebovské dílny se mi daří získat i příspěvky pro školu na novou pec. A zákazníci mi také nosí doslova kila knoflíků na naše rekordy.
Logem Knoflíkiády je zámecký knoflík
Logem se nemohlo stát nic jiného než knoflík, vítězové v soutěžích ho dostávají jako medaili. Čtyři knoflíkové dírky symbolizují čtyři bývalé zámecké věže. Jedna, která zůstala, je uprostřed. Sedm navlečených knoflíků symbolizuje sedm patronů, kteří na akci vystoupí bez nároku na honorář i šťastné zámecké číslo sedm. Mašličky, kterými se svazují návleky k sobě, jsou symbolem spojené pomoci a účasti dětí a všech, kteří navlékají knoflíky z celé republiky.

Patronů bude letos opět sedm
Patrony, kteří přijedou na Knoflíkiádu, mám zatím čtyři ze sedmi: desetiletého zpěváka Mirka Kaplana, který úspěšně vystoupil už na minulém ročníku, druhým patronem je juniorská úřadující mistryně světa v Bodyfitnes Jana Černovská, třetím patronem se stala oblíbená country kapela Makadam a čtvrtým patronem je úspěšná spisovatelka Irena Fuchsová z Kolína, která na Knoflíkiádě pokřtí svoji nejnovější knížku. Vyjde v květnu s názvem „Když se řekne Fuchsoviny II“ a věnovala deset svých knih do aukce. Do té přispěla i kapela Poutníci z Brna svými CD a i další slíbili přispět do aukce nějakým zajímavým předmětem. Například Vilém Čok, který sice přijet nemůže, protože má vystoupení, ale do aukce přispěje. Michaela Dolinová také akci podpoří informacemi ve svém pořadu na radiu Regina a slíbila, že by přijela jako patron na příští ročník Knoflíkiády v roce 2012.
Třetí ročník by měl být zajímavý i tím, že se koná v době, kdy uplyne přesně 300 let od slavnostního předávání postaveného zámku knížatům Lichtenštejnským, a tak by měla mít akce rozhodně co nejzajímavější program.

Sběr knoflíků pokračuje ve velkém
Čím více knoflíků se na Zámečku do konce května sejde, tím lépe, každý může poslat knoflíky na tuto adresu: Krasava Šerkopová, PO BOX 104, 563 01 Lanškroun,
Další možností je donést je do lanškrounského Infocentra a drogerie U Strnadů, kde se také shromažďují knoflíky. Na Zámečku je přeberu a pokud někdo chce navlékat a nemá knoflíky, třeba dětský domov nebo škola, mohu knoflíky poslat. Ne však soukromým osobám.
Ze všech knoflíků, navlečených i volných, bude týden po Knoflíkiádě ještě v Pelhřimově na festivalu rekordů a kuriozit letos vytvořen další český rekord.
Na Zámečku budou první svatby
Na Zámečku letos vstoupí do svazku manželského možná až tři páry, které si vybraly Zámeček a jeho tajemné sklepení jako místo pro svoji svatbu. Potěšilo mě, že i přesto, že ještě zdaleka není opraven, už začíná fungovat tak, jak by to mělo být. Mladým lidem může nabídnout zajímavé prostředí k tak důležitému a slavnostnímu životnímu kroku.
Budou to úplně první svatby na Zámečku, nikde jsem nenašla zmínku, že by se zde někdy v minulosti svatba konala. Možné to ovšem je, dokumenty nejsou úplné.

Mnozí návštěvníci se rádi vrací
Tato barokní památka měla v minulosti pohnutý osud, pronásledovaly ji požáry, nakonec z velkého a krásného zámku zbyla jen malá část, věž a část rozsáhlých sklepení, která stále ještě nejsou zdaleka opraveny. Přes nelehké podmínky se však snažím připravit pro návštěvníky, kterých se od slavnostního zahájení provozu 7. 7. 2007 přišlo podívat už přes 20 tisíc, zajímavou prohlídku, různé výstavky a informace, které nikdy známy nebyly.
Podle ohlasů i zápisů v zámecké návštěvní knize je pro návštěvníky prohlídka zajímavá, mnozí se rádi vracejí podívat, jak pokročily opravy a na nové výstavky.
Doufám, že se to nakonec přes všechny překážky podaří a Zámeček opraven bude a stane se z něj zajímavý turistický cíl, který bude mít co návštěvníkům nabídnout.
Zatím se alespoň snažím, aby prohlídka i akce byly pro návštěvníky co nejzajímavější. V současné době je třeba si případnou prohlídku Zámečku předem domluvit.

Text a foto: Krasava Šerkopová,
kastelánka