Inscenace vypráví o ruském mystikovi Grigoriji Jefimoviči Rasputinovi, jehož tajemný život zaujal režiséra Petra Novotného natolik, že se o něm rozhodl napsat vlastní divadelní hru.

„To nejpodstatnější na mém vztahu k Rasputinovi je to, že jsem nevěděl, nebo nebyl schopen poznat z toho, co jsem se o něm dozvídal, kdo to ve skutečnosti byl. Velmi mě vzrušovalo, že o něm existuje spousta dokumentačního materiálu, že je to reálná historická postava a že mám šanci ho rozklíčovat," řekl Novotný.

Při psaní hry režisér vycházel z historických faktů. „Za všemi informacemi ve hře si stojím, protože jsem se je dozvěděl jako něčí svědectví. Někde jsem spojoval motivy, jindy několik postav do jedné, ale jsou to reálné postavy," vysvětlil Novotný.

V hlavní roli Rasputina se představí Ladislav Špiner. „Pamatuji si, jak jsem jednou přinesl Petru Dohnalovi knihu o Rasputinovi, který tam byl na obrázku, a ptal jsem se, koho mu připomíná. A ředitel řekl, že Špinera. Ten má navíc velmi blízko k nejednoznačným postavám," uvedl režisér.

Zajímavostí je, že Rastputinovu dceru Mariu si zahraje Špinerova dcera Karolína. „Poprvé, když jsem přišel na jeviště a ona tam klečela u židličky, chtělo se mi brečet," popsal Špiner.

V dalších rolích se objeví Petra Janečková, Jana Ondrušková, Martina Sikorová, Tomáš Lněnička, Alexandr Postler a mnoho dalších.

„Při přípravě Rasputina se Petr Novotný obklopil svým osvědčeným týmem - náznakovou, velmi moderní scénu navrhl Ivo Žídek, dobové kostýmy jsou z dílny Romana Šolce a sugestivní hudbu složil Ondřej Soukup," uvedl mluvčí divadla Radek Smetana.

Před sobotní premiérou zároveň představila svá díla ve foyer divadla výtvarnice Taťána Ludvíková Dědourková.   (las)