Jubilejní desátý ročník Vodáckého dne je za dveřmi. S ním přichází i tradiční Choceňský buben, paralelní sjezd úsekem řeky Tichá Orlice s přeplutím 50. rovnoběžky, který slavnostní den zahájí. Odstartuje úderem sobotní desáté hodiny, a to opět na jezu v Pelinách. Jména nejúspěšnějších jezdců budou vyhlášena odpoledne v kině Máj.

Závodníci, kteří v sobotu ráno nastoupí na start, sjedou před zraky diváků dvakrát choceňský dvoumetrový jez a absolvují „funslalomovou“ dráhu. Na ní přehodí své pádlo přes 50. rovnoběžku a vydají se k cíli, jímž je znovu skočení jezu, z něhož startovali. Jde o to dojet první, ale „nezmasakrovat“ ostatní. Závodníci budou rozděleni do několika kategorií: muži, ženy, junioři a vložený závod C2 nafukovací.

Od roku 2004 je odpoledne Vodáckého dne zasvěceno tříhodinovému maratonu dokumentů a filmů z objektivů cestovatelů. Tentokrát se návštěvník může těšit na návrat ke klasickému programu plného filmů z prostředí hor a divokých řek. Přehlídka nabídne sedmnáct snímků. Diváci uvidí například krátký výřez z osmiměsíční cesty po Novém Zélandu, videopohlednici z mistrovství ČR v ledovém lezení na rychlost, umělecko-akční dokument o nových trendech v mono-cyklování, historický filmový dokument o stavu vodáctva v 80. letech, dokument o Korsice nebo představení projektu Návrat na Hliněnou řeku.

V sobotu večer vyvrcholí jubilejní desátý Vodácký den v Chocni Vodáckým plesem. Jeho tradiční součástí je soutěž na veslařském trenažeru. Celý večer až do půlnoci se na trenažeru v předsálí sokolovny nominují soutěžící, o půlnoci se utkají finalisté v paralelním závodu přímo na parketu před zraky účastníků plesu. V případě tří vítězství za sebou má borec nárok na vstup do síně slávy. V té jsou již Honza Kolář a Petra Knapovská, u příležitosti desátého ročníku mohou ovšem opět v klání na plese nastoupit.

(zr, pá)