Diváci si prohlédnou texty od řady světově uznávaných vědců i fotografie pocházející od Austrálie přes Evropu a Afriku až po Grónsko a Ameriku, včetně záběrů důležitých vodních staveb z Královéhradeckého kraje. Pětadvacet panelů výstavy je možné vidět i po setmění – díky nasvícení alternativními zdroji. „Voda byla u vzniku života a paradoxně není vyloučené, že může přispět i k jeho krizi. Je totiž v přirozenosti lidské mysli brát současný stav jako záruku jeho věčného trvání. Ano, vody je stále ještě dost. To se však může skokově změnit ze dne na den. Může, pokud si skutečně neuvědomíme a nedojde nám, že to, jak bude vypadat naše budoucnost, jejíž je voda zásadní součástí, není záležitost jen politiků nebo vodohospodářů, ale nás všech. Výstava Voda a civilizace má od začátku jeden zásadní cíl – přimět lidi přemýšlet o světě a vodě a uvědomit si svůj díl odpovědnosti za ně. Naši budoucnost máme jen a jen v našich rukou. A nikdo to za nás neudělá. O tom svědčí i dějiny člověka na této planetě,“ říká kurátor a spoluautor výstavy Miroslav Bárta, prorektor Univerzity Karlovy v Praze, archeolog a egyptolog.

Okolí Vysokého Mýta patří mezi jednu z vodohospodářsky nejvýznamnějších oblastí u nás. Výstava ukáže například nedávný nález studny prvních zemědělců v Ostrově, která je podle archeologů nejstarší dendrochronologicky datovanou dřevěnou konstrukcí v Evropě. Bohatou vodní historii dokazují také desítky mlýnů na řece Loučné směrem k Vysokému Mýtu.

Ilustrační foto.
KOMENTÁŘ: První pomoc je stále na chvostu zájmu

Ani dostatek vody by neměl být důvodem k jejímu plýtvání či znečištění. Město Vysoké Mýto proto považuje ochranu vodních zdrojů za jednu ze svých priorit. „Voda je jednou ze základních podmínek pro existenci života na Zemi. Provází člověka od počátku civilizace. Výstava ukazuje vztah člověka k vodě a svým poselstvím je pro nás velkým mementem. Ve Vysokém Mýtě máme této strategické suroviny dostatek, ale to neznamená, že bychom jí měli plýtvat, nebo dopustit její znečištění. Chránit vodní zdroje by mělo být naší samozřejmou zodpovědností vůči dalším generacím,“ řekl starosta František Jiraský.

S nápadem získat do Vysokého Mýta výstavu Voda & civilizace přišel za vedením města ředitel zdejší stavební školy Jiří Skalický. „Tuto výstavu jsem poprvé s nadšením zhlédnul na pražské Kampě, od té doby jsem měl touhu získat ji i pro vysokomýtské náměstí. Seznamovat širokou veřejnost s problematikou vody je totiž mou profesní i srdeční záležitostí a posláním celé naší 'Vodárny'. Mám tedy velkou radost, že se tento záměr podařilo zrealizovat,“ řekl Jiří Skalický.

Za výjimečnou příležitost vidět tuto výstavu považuje i místostarosta Martin Krejza. „Výstava Voda a civilizace je mimořádným projektem a velice mě těší, že jsme dostali možnost ji představit i ve Vysokém Mýtě. O významu vody není třeba pochybovat, bez vody zkrátka žádná civilizace není. Čím častěji si budeme tuto jednoduchou skutečnost připomínat, tím lépe pro nás všechny. Věřím, že naši spoluobčané využijí tuto výjimečnou příležitost,“ věří Krejza.