Kočičí překvapení

V prvním poschodí na ně čekalo velké překvapení – výstava pečících forem na vánočky, bábovky, pudink, formičky na cukroví, vykrajovátka na perníčky a zároveň i výstava kočiček, které zapůjčily do muzea soukromé sběratelky Ivana Cabalková ze Záchlumí, Jarmila Tauberová z Chocně a Pavla Šulcová ze Žamberka. O sbírku historických pohlednic se podělila Ilona Voráčková ze Zdic, obrazy zapůjčili zdejší výtvarníci Lenka a Luboš Kosohorských, Martina Haková z Chocně a Jarmila Matyášová z Helvíkovic.
Z muzea se stalo místo setkání milovníků koček, mnozí se zasmáli při „moudrech o kočkách", mohli vidět kočičky ze dřeva, skla, porcelánu, paličkované krajky, vyšívané kočky, kočičí šperky, kočičí pexeso a také spoustu knížek, kde je hlavním hrdinou kočička nebo kocour.
Výstava vznikla ve spolupráci s kočičím útulkem Mňau SOS v Chocni a v den vernisáže zde byla i kočičí poradna – co víme, odpovíme, malý kočičí krámek a také živý černý kocourek na hlazení a mazlení (felinoterapie). Pro zájemce je připravena i pohádková vánoční kočičí soutěž s hrdiny z filmů, komiksů a knížek. Jsou zde vystaveny i kočičí obrázky a výrobky ze soutěže „Já, kočka…", které se díky informacím na webu zúčastnili malí předškoláci, školáci i dospělí např. z Ostravy, Prahy, Berouna a dalších míst, samozřejmě se zapojily děti z místních škol a školek. Výstava se setkala s velkým ohlasem, máte možnost ji navštívit do 16. prosince.

Pestrý víkend

Na tento víkend, na sobotu od 14 do 17 hodin, v muzeu připravují Výtvarnou kočičí dílnu pro děti – výrobky si mohou účastníci odnést domů. Účast přislíbila opět Jarmila Tauberová z kočičího útulku Mňau SOS Choceň. Můžete si pochovat, pohladit živou kočičku a pomazlit se s ní. V neděli bude muzeum otevřeno již od 13.30, kdy program zahájí pěvecký sbor Corale, ukázku výroby šperků bude odpoledne předvádět Kateřina Doležalová. Na výstavě jsou k prodeji papírové betlémy, pohlednice, kočičí knížka a kalendář, drátěné předměty, soustružené dřevo, vánoční dřevěné ozdoby i kočičí magnety a ozdoby, suché vazby, paličkovaná krajka – jak jinak než s kočičí tematikou, textil – trička, tašky, medovina a med, svíčky lité do formy i z včelího vosku, perníčky, preclíky, vánočky. Vlaďka Šulcová