Městská knihovna v České Třebové dnes přebírá ocenění za nejlepší webové stránky v kategorii, v níž rozhodují čtenáři. Úspěšná v soutěži Biblioweb každoročně bývá ústeckoorlická knihovna. Letošního ročníku se zúčastnilo osmatřicet knihovnických webů. Výsledky hlavních kategorií budou známy dnes.

Zajímavé služby

Přitažlivé webové stránky, služby knihoven poskytované přes internet, ale také besedy, akce pro děti i dospělé, to vše jsou lákadla, jimiž tyto instituce v dnešní internetové době bojují o čtenáře. A vypadá to, že úspěšně. Zájem o knihy na Orlickoústecku neklesá, naopak některé knihovny zaznamenávají nárůst počtu čtenářů.

Velice zajímavé služby nabízí českotřebovská knihovna seniorům. „Máme donáškovou službu, využívá ji například paní, která nevychází z domu. Jednou do měsíce vozíme knihy do domu s pečovatelskou službou, aby senioři nemuseli sem k nám,“ vyjmenovala ředitelka Gabriela Boháčková. Internet zdarma nabízí čtenářům knihovna v Brandýse, na interaktivní formy práce s dětmi zase sází žamberská knihovna.

V poslední době se často mluví o klesajícím počtu dětských čtenářů, Orlickoústecko přitom hlásí opačný trend! Dětí-čtenářů přibývá. Podílejí se na tom akce, při nichž se knihovny dětem otevírají, třeba i v noci, tedy Noc s Andersenem. Úspěšné je i pasování prvňáčků na čtenáře.


Orlickoústecko/ Své místo v knihovnách stále mají tradiční besedy pro školáky. A přitom „souboj“ tradiční a netradiční práce s potencionálními dětskými čtenáři je zajímavý, v praxi totiž obě metody mají stejný výsledek – nárůst počtu čtenářů.

Na děti tradičně…

„Pravidelně a léta se věnujeme dětským čtenářům, připravujeme pro ně knihovnické lekce, to znamená seznámení s provozem knihovny. Potom k nám chodí žáci na literární besedy. Pro dospělé organizujeme komorní akce – cestopisné přednášky, besedy na ekologická témata,“ stručně představila aktivity knihovny v Chocni její ředitelka Božena Hradilová. Dále uvedla, že knihovna zaznamenává mírný nárůst počtu čtenářů, a to hlavně dětí. Knihovna „spravuje“ 14 malých obecních knihoven s dobrovolným neprofesionálním knihovníkem. „Pro ně centrálně nakupujeme knihy, a ty formou knižních souborů kolují mezi knihovnami,“ uzavřela.

I netradičně…

„Pro děti pořádáme nejen klasické akce, ale druhým nebo třetím rokem razíme trend nových forem. Například při akci Česko čte Čapka, děti vymalovávaly nebo kreslily. Vymýšlíme pro ně otázky, při jejichž řešení musí používat víc pramenů. Například řešili otázku, jestli se Andersen mohl setkat s autorem Starých pověstí českých. Další formu máme pro školní družiny, děti si vyberou z našeho fondu knihu, se kterou se nějak seznámily, představí ji pár větami ostatním, ty to zaujme a pro knihu si přijdou,“ prozradila Hana Absolonová, ředitelka knihovny v Žamberku. Také tam přibývá čtenářů. „Děti už ale neberou taková kvanta knih jako dřív, třeba verneovky, mayovky, Foglar, to už je passé. Teď vede fantastika, časopisy a naučná literatura,“ poznamenala.

Nová pobočka

Kromě výše zmíněných aktivit letos Městská knihovna v České Třebové, jež má stabilně přes dva tisíce klientů, přišla s nápadem univerzity volného času, tedy sérií přednášek. Pokračuje v kurzech na počítači pro seniory a zanedlouho otevře svou další pobočku v České Třebové na Lhotce.
Mírný nárůst počtu především dětských čtenářů potvrdily i další ředitelky knihoven, Linda Matlasová z Lanškrouna a Iva Jandová z Jablonného. Ředitelka první jmenované, jež zabezpečuje 15 vesnických knihoven, uvedla, že pořádají akce pro třídní kolektivy, besedy se spisovateli a ilustrátory.

Takzvanou pověřenou knihovnou okresu, pod níž spadá všech devět zbývajících městských knihoven a všech 123 vesnických knihoven, je Městská knihovna v Ústí nad Orlicí. Její ředitelka Jana Kalousková Deníku potvrdila republikový trend mírného poklesu počtu čtenářů. A v čem spatřuje příčiny? „Studenti stahují informace z internetu, klesá zájem o internet v knihovnách, klesá procento čtenářů z celkové populace města, klesá počet dětských čtenářů, a to kvůli vzniku školních knihoven nebo z finančních důvodů. Některým dětem na svou průkazku půjčují knihy jejich rodiče,“ vysvětlila ředitelka.

Zvukové knihy

Ústecká knihovna díky grantu poskytuje službu zvukové knihovny. Sluchově postižení si zde zdarma mohou půjčovat nosiče s texty načtenými předními českými herci. Dále nabízí donáškovou službu a řadu akcí pro děti a mládež. A nejen to.

„Knihovna by neměla být jen půjčovnou knih, měla by se stát komunitním centrem,“ uvědomuje si Jana Kalousková. Proto její knihovna pomáhá zdravotně postiženým nebo spolupracuje s místním Mateřským centrem Medvídek, pro nějž například pořádá besedu s psycholožkou.